Materace na bolący kręgosłup

Materace ortopedyczne do sypialni

O bólach pleców i kręgosłupa można już śmiało mówić, jako o populacyjnej przypadłości, która jest tak powszechna, że dotyka w mniejszym lub większym stopniu od 50 do 80 % społeczeństwa. Z tego, połowa tej grupy cierpi w sposób przewlekły. Kłopoty z kręgosłupem wynikają głównie z braku ruchu, z nadmiaru siedzącego trybu życia, nieprawidłowej postawy, przeciążenia czy niezdrowej diety skutkującej nadwagą. Nie bez znaczenia jest tu także: wiek, rodzaj wykonywanej pracy, ale i również materac, na którym śpimy – źle dobrany, niedopasowany lub po prostu już zużyty.  

Dobrze dobrany materac jest w stanie, w sposób znaczny, zredukować bóle kręgosłupa. Oprócz tego, że powinien być wygodny, musi zapewniać wsparcie kręgosłupa na całej jego długości, redukując przy tym uczucie ucisku mięśni, uwalniając je od ciągłego napięcia. Przyczyniając się do ich odciążenia i rozluźnienia, działa regenerująco, zapewniając nieprzerwany i komfortowy sen. Szczególnie jest istotne dla tych, którzy mają problemy z kręgosłupem. Na szczególną uwagę zasługują tu materace ortopedyczne z dobrą wentylacją firmy Koło w tym takie modele jak:

- materac piankowy Rolpak

- materac ortopedyczny Kontur Noblesse

- materac dla dzieci i młodzieży Kombilatex 12 oraz Kombilatex 15 (z pianki)

- materac sypialniany Bio Dream Elastik

- materac do spania Ortoplus Pu-Bw

- materac do sypialni Protect

- materac Bionatural

W przypadku źle dobranego podłoża, brak prawidłowego podparcia, sprawia, że mięśnie cały czas „pracują”, nie mając możliwości odpoczynku. Dysproporcje w ich napięciu z czasem powodują uporczywe bóle, które będą jedynie narastać i potęgować się. Zbyt twardy materac, będzie nadmiernie uciska stawy i pogarsza krążenie krwi. Z kolei, zbyt miękki, nie będzie w stanie w sposób odpowiedni podtrzymać kręgosłupa, doprowadzając do wspomnianych dysproporcji w napięciach mięśni przykręgosłupowych, w tym również wrażliwego odcinka szyjnego. Towarzysząca temu bezsenność da o sobie znać zmęczeniem, rozdrażnieniem, brakiem koncentracji, mniejszą produktywnością czy obniżoną kondycją.

Materace lecznicze

materace na bolący kręgosłup

Dlatego dobór odpowiedniego podłoża jest tak istotny, gdyż będzie on później rzutować na wiele sfer funkcjonowania. Wspomniane dobre podparcie powinno się cechować doskonałą elastycznością punktową, inaczej, dopasowaniem się do anatomicznej budowy ciała. Materace spełniające tego typu wymagania zwykle posiadają kilka stref twardości (nawet siedem!). W trakcie snu, są w stanie „zareagować” na każdy ruch poszczególnych partii ciała, dając kręgosłupowi pożądane odciążenie i wsparcie. Przy tym są higieniczne, oddychające i przewiewne. 

W przypadku wszelkiego rodzaju schorzeń układu ruchowego lub neurologicznego zalecane są materace lecznicze na bolący kręgosłup. Dobry materac leczniczy, stanowi często naturalne dopełnienie postępowania rehabilitacyjnego pomagając utrwalić fizjoterapeutyczne postępy. 

W przypadkach, gdy mimo dobranego materaca, ból kręgosłupa stanowi nadal kłopot, to oprócz oczywiście wizyty u lekarza, można spróbować skorzystać dodatkowych akcesoriów jak: ergonomiczne poduszki do spania, poduszki pod nogi czy poduszki międzykolanowe, poduszki-kliny pod plecy lub same stelaże pod materac. W sytuacji, gdy ból lub dolegliwości dotyczą jedynie odcinka szyjnego, warto przyjrzeć się poduszce, aniżeli samemu materacowi.

Wreszcie, na koniec, choć nie jest to jedyny wiążący wyznacznik stanowiący o doborze i klasie materaca, warto wiedzieć o parametrze oznaczającym jego twardość. 

Zwykle oznaczana jest ona symbolem „H” (hardness - twardość) i cyframi o skali – w zależności od producenta od 1-3 lub od 1-5. Gdzie 1 to materac miękki (do 60 kg wagi); 2 - średnio miękki (50-80 kg wagi); 3 – średnio twardy (80-100 kg); 4 – twardy (powyżej 100 kg.); 5 – bardzo twardy.

Jednak biorąc pod uwagę szereg kwestii stanowiących o prawidłowym dopasowaniu materaca pod daną osobę, wliczając w to wspomnianą wagę, rodzaj wypełnienia, odpowiednią długość, rozłożenie ciężaru ciała z podparciem newralgicznych punktów, dostosowanie do pozycji podczas snu, jego wybór warto pozostawić specjalistom.

Materace na bolący kręgosłup - salony StudioSnu

Komentarze ()