Wpływ popołudniowej drzemki zdrowie


Drzemka w ciągu dnia pozwoli Ci odetchnąć, wrócić do pełni sił i z pasją pracować nadal. Daj sobie 20 minut odpoczynku, aby zregenerować organizm.

O popołudniowej drzemce mnóstwo słów już napisano. Spanie w ciągu dnia kojarzy się z lenistwem, ze zbyt dużymi potrzebami, które można by odpuścić, zniwelować, zmienić. Okazuje się jednak, że drzemka w ciągu dnia może przynieść bardzo duże korzyści dla naszych organizmów. Oczywiście o ile nie stanie się odsypianiem nieprzespanej nocy, a tylko sposobem na regenerację w ciągu dnia.

Krótka drzemka w ciągu dnia to bardzo dobry sposób na szybkie zregenerowanie. Po takim szybkim wypoczynku można z pełnią sił ponownie podejmować obowiązki. Jeśli śpisz po południu, to prawdopodobnie jesteś już po pracy, więc szykujesz się do działania w domu: sprzątania, gotowania, pielenia ogródka itd. Te czynności również wymagają pełnej sprawności, a zamykające się powieki sprawiają tylko, że nic idzie tak, jak powinno. Po co męczyć, wystarczy zrobić sobie półgodzinną przerwę od obowiązków.


Popołudniowa drzemka a stres

Z badań wynika, że regularne udawanie się na popołudniową drzemkę zmniejsza ilość kortyzolu (hormonu stresu), który produkuje nasz organizm. Dzięki temu nasze samopoczucie w ciągu dnia jest na lepszym poziomie, lepiej potrafimy radzić sobie z obowiązkami. Jeśli masz problem z tym, by dobrze rozplanować swoje codzienne (zwłaszcza popołudniowe) obowiązki, wprowadź do swojego planu dnia krótką, dwudziestominutową drzemkę. Dzięki niej wyrównasz swoje siły, dając sobie energię do działania.

Sprawdzi się to zwłaszcza wtedy, kiedy popołudnie to dla Ciebie czas intensywnej nauki do sprawdzianu czy ważnego egzaminu. Dzięki drzemce będziesz w stanie odbudować siły, zregenerować się, aby lepiej przyswajać materiał. Krótka drzemka w ciągu dnia sprawia, że dochodzi do lepszej konsolidacji śladów pamięciowych, czyli utrwalenia przyswojonej wiedzy. Będziesz sobie za to wdzięczny, a wyniki egzaminu będą bardzo zadowalające.


Wpływ popołudniowej drzemki na zdrowie

wpływ popołudniowej drzemki na zdrowiePopołudniowa drzemka, jak pisaliśmy wyżej, jest w stanie zmniejszyć poziom produkcji kortyzolu w organizmie. Dzięki temu stresujemy się mniej, za to z większą chęcią podejmujemy codzienne zadania. Trzeba pamiętać, że stres jest przyczyną wielu chorób, a wyeliminowanie jego zbyt dużej ilości sprawi, że po prostu będziemy czuć się lepiej.

Inna zaletą, jaką posiada drzemka w ciągu dnia, jest fakt, że pozwala ona zapobiegać wielu chorobom. Zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru, a nawet obniża prawdopodobieństwo rozwinięcia się cukrzycy.

Warto wspomnieć o jeszcze jednym wpływie na zdrowie człowieka. Otóż kiedy po południu brakuje Ci energii, a musisz stanąć przed kolejnymi zadaniami, nie musisz sięgać po napoje energetyczne. 20 minut drzemki wpłynie na Ciebie dużo lepiej niż wypicie kilku energetyków, dzięki czemu oszczędzisz sobie przyjmowania do organizmu szkodliwych na dłuższą metę substancji.

Popołudniowa drzemka korzystnie wpływa na układ krwionośny. Dzięki niej można ograniczyć pojawienie się nadciśnienia tętniczego. A jeśli już teraz dotyczy Cię problem nadciśnienia, drzemki pomogą Ci je zredukować.

Drzemka wpływa także na zwiększenie wydajności organizmu. Dzięki chwilowemu odpoczynkowi w ciągu dnia będziesz w stanie zmniejszyć liczbę popełnianych błędów. Poprawisz też sprawność swojego organizmu. Niewyspany, zmęczony widzisz, że wszystko wypada Ci z rąk i nie możesz się skupić na żadnej czynności? To znak, że potrzebujesz odpoczynku. Wystarczy 20 minut, byś pełen życia wrócił… do życia!


Rodzaje drzemki w ciągu dnia

b to jest dość złożona kwestia. Istnieje kilka rodzajów drzemki (zostały wyróżnione przez amerykańską organizację National Sleep Foundation):

- drzemka planowana – to taka, którą stosujemy jeszcze przed pójście spać; dzięki niej przedłużamy sobie czas funkcjonowania nawet do godzin nocnych (w zależności od długości drzemki), a tym samym poprawić swoją sprawność umysłową,

- drzemka kryzysowa – zdarza się najczęściej wtedy, kiedy nie jesteśmy wyspani po nocy lub bardzo zmęczeni po dniu pracy; kompletny brak sił sprawia, że musimy przez chwilę odpocząć; po drzemce wracasz do normalnego funkcjonowania,

- drzemka nawykowa, codzienna – to taka, która zdarza się każdego dnia i jest już nawykiem; tylko dzięki niej jesteś w stanie normalnie funkcjonować.

Sprawdź, który rodzaj drzemki działa na Ciebie najlepiej. Wypróbuj wszystkie warianty i na tej podstawie będziesz w stanie określić, który możesz wykorzystywać z korzyścią dla siebie.

Pamiętaj też, żeby zachować odstęp między popołudniową drzemką a pójściem spać na noc. Powinny je dzielić minimum 3 godziny aktywności. Przykładowo jeśli zwykle chodzisz spać o 22.00, nie śpij po południu dłużej niż do 19.00 – chodzi o to, żebyś potem mógł zasnąć bez problemu.


Ile powinna trwać popołudniowa drzemka?

Drzemka, aby można była nazywać ją drzemką, powinna trwać 20-30 minut. Tylko w takiej formie będzie w stanie odpowiedzieć na potrzeby wiążące się z prawidłową ilością snu, a jednocześnie nie zaburzy domowego rytmu snu. Śpiąc godzinę i więcej, znacząco odkładasz moment położenia się do łóżka na noc. Natomiast śpiąc krótko, tylko regenerujesz siły, nie zaburzając domowego rytmu swojego organizmu.

Zanim się położysz, pamiętaj o zadbaniu o miejsce snu. Tak samo jak w nocy, tak i w dzień potrzebujesz porządku i harmonii, które sprawią, że popołudniowa drzemka będzie efektywna. Zadbaj o to, by pomieszczenie było zaciemnione i by nie przeszkadzały Ci dźwięki urządzeń elektronicznych itd.

Spanie dłużej niż 30 minut sprawi, że wejdziesz w fazę głębokiego snu, z której trudno się wybudzić. Będzie to miało skutek odwrotny do zamierzonego, bo zamiast szybko się zregenerować, będziesz musiał walczyć z opadającymi powiekami. Poza tym po wstaniu z łóżka będziesz jeszcze bardziej zmęczony.

Pamiętaj, żeby nastawić sobie budzik lub poprosić kogoś o obudzenie Cię po pół godziny snu. Tylko w ten sposób będziesz mógł później prawidłowo funkcjonować przez resztę dnia.


Dla kogo popołudniowa drzemka?

Popołudniowa drzemka przyda się w zasadzie każdemu z nas. Według badań osoby, które wstają rano mniej więcej w godzinach między 6.00 a 8.00, a kładą się ok. 23.00, powinny zrobić sobie reset w ciągu dnia. Krótka drzemka między 13.00 a 14.00 powinna przynieść najlepszy efekt.

Dzieci do 3. roku życia powinny mieć popołudniowe drzemki. Potrzebują one większej ilości snu niż dorośli, dlatego nie dziwi fakt, że w okolicach południa układają się do drzemania. Dzieci przed 3. rokiem życia, które z jakiegoś powodu rezygnują z drzemek w ciągu dnia (lub jest to decyzja ich rodziców, którzy chcieliby, żeby chodziły wcześniej spać na noc), może być przyczyną gorszego radzenia sobie ze zmianami emocji w późniejszym życiu. Będzie im trudniej poradzić sobie ze stresem i szybciej będą się denerwować. Drzemka w ciągu dnia w przypadku dzieci powinna wynosić przynajmniej 1,5 godziny (dłużej niż u dorosłych).

Popołudniowe drzemki przydadzą się także osobom po 60. roku życia. Bardzo często osoby starsze zmagają się z nadciśnieniem tętniczym, a jako że drzemki poprawiają krążenie krwi, powinny być stosowane przez seniorów dla poprawy samopoczucia i lepszego stanu zdrowia.


Popołudniowa drzemka w pracy

Mówi się, że popołudniowa drzemka działa lepiej niż kawa! To zdecydowanie prawda. 20 minut snu po południu wspomoże Twój organizm, dając mu więcej sił do podejmowania kolejnych działań. W niektórych firmach istnieją specjalne miejsca, w których pracownik może się zdrzemnąć. Pracownicze sypialnie pozwalają odetchnąć podczas pracy, by z pełną energią przystąpić do następnych obowiązków. Pracodawcy doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego umożliwiają swoim pracownikom drzemki podczas pracy. Przecież sami będą mieć z tego korzyści.

Popołudniowa drzemka przyniesie korzyści osobom w każdym wieku. Trzeba tylko odpowiednio do niej podejść, nie wydłużać czasu snu, a dzięki temu można osiągnąć zamierzony efekt. Sprawdź, czy drzemka w ciągu dnia to rozwiązanie dla siebie. Wypróbuj jest moc, korzystając z jednego z jej rodzajów.

Komentarze ()