- 0 polubień
- 2154 odwiedzin
Materac twardy czy miękki? Który jest lepszy dla naszych kręgosłupów, na którym wygodniej się śpi? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo zależy od wielu czynników. Należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak: waga ciała, wiek, schorzenia kręgosłupa, indywidualne preferencje.
Materac twardy czy miękki – który wybrać?
Materac twardy czy miękki? Która twardość materaca będzie odpowiednia? Na którą zwrócić szczególną uwagę, kiedy poszukujemy odpowiedniego dla siebie materaca?
Na temat tej kwestii wiele już powiedziano. Istnieje wiele mitów dotyczących tego, jakiej twardości materac jest dobry dla zdrowia. Jedni twierdzą, że im twardszy, tym lepszy. Inni wręcz odwrotnie. Gdzie leży prawda? Jak zwykle gdzieś pośrodku.
Najprościej można by odpowiedzieć, że dobry materac to ten, który nie jest ani za twardy, ani za miękki. Po prostu taki, który lekko ugina się pod naporem ciała, jednocześnie nie tworząc zbyt dużego wgniecenia. To jednak zbyt mało dla zobrazowania, o co tak naprawdę chodzi. Otóż dobry materac to coś więcej niż wybór pomiędzy „twardy” a „miękki”. To dopasowanie materaca do swoich potrzeb tak, by codziennie kręgosłup mógł w pełni wypoczywać. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim masę ciała, ale także pozycję, w jakiej się śpi.
Jaki materac lepszy – twardy czy miękki?
Najważniejszą funkcją, jaką powinien spełniać materac, jest odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Dzięki temu cała sylwetka ma szansę odpocząć podczas snu. Kręgosłup stanowi najważniejszą część ludzkiego ciała, jeśli chodzi o utrzymywanie sylwetki i możliwość wykonywania ruchów, a także o brak bólu.
Zwykło się mówić, że najlepszy materac to ten twardy. Nie jest tak – to tylko przestarzałe przekonanie, które wciąż pokutuje w społeczeństwie. Jeśli materac jest całkowicie twardy, wówczas kręgosłup jest niewłaściwie podpierany. Nienaturalnie się wygina, a przez to cała sylwetka leży niewłaściwie. Regularne spanie w takiej pozycji może powodować odkształcanie się kręgosłupa oraz bóle mięśni, stawów, kości czy całego kręgosłupa.
Aby tego uniknąć konieczne jest dobranie materaca pod swoje potrzeby. Nie da się tego zrobić inaczej niż przez wypróbowanie konkretnego produktu.
Kładąc się na materacu w sklepie, mniej więcej możesz stwierdzić, czy to jest to, co Ci odpowiada. Jeśli tak, przetestuj go jeszcze w domu przez kilka tygodni. To ważne, ponieważ nie da się na podstawie krótkiego kontaktu z materacem od razu wiedzieć, czy nadaje się do danej sylwetki. Producenci umożliwiają taką formę próby, dzięki czemu możesz dopasować produkt pod siebie. Jeśli wybrany materac przez te kilka tygodni nie spełni Twoich oczekiwań, możesz go wymienić.
Twardy czy miękki materac – testowanie
Samo dotykanie materaca w sklepie to za mało, by móc jednoznacznie stwierdzić, czy nadaje się on do spania, czy nie. Jedyną dobrą możliwością na sprawdzenie, czy warto kupić dany produkt, jest wypróbowanie go. Chodzi oczywiście o spanie na nim przez dłuższy czas, który pozwoli stwierdzić, czy został on stworzony dla nas. Zatem najpierw dotknij produktu, aby stwierdzić, czy materac twardy, czy miękki bierzesz pod uwagę, a następnie zapytaj o możliwość testowania go przez kilka tygodni. Dzięki temu nabierzesz pewności, że kupiłeś produkt dostosowany do swoich potrzeb. Twój kręgosłup będzie Ci wdzięczny.
Twardy czy miękki materac – jak dobrać twardość?
Twardość materaca dzieli się według czterostopniowej skali: od H1 po H4. Podział wygląda następująco:
- H1 – materac miękki (dla osoby do 60 kg),
- H2 – średnio miękki (dla osoby od 50 do 80 kg),
- H3 – średnio twardy (dla osoby od 70 do 110 kg),
- H4 – twardy (dla osoby powyżej 100 kg).
Trzeba jednak pamiętać, że te wyraźne granice są wyraźne jedynie w teorii. Nie do końca jest tak, że każda osoba o wadze 49 kilogramów musi wybierać materac o twardości H1. Należy również wziąć pod uwagę to, jakie kto ma preferencje. Jeśli lubisz spać na nieco twardszym podłożu, to w przypadku gdy ważysz np. 75 kilogramów, wybierz materac o twardości H3. Z kolei jeśli lubisz miękkie podłoże, to (zwracając jednocześnie uwagę na swoje zdrowie), postaw na H1 lub H2. Tak więc wybór nie jest tak oczywisty, jakby się wydawało. Oznaczenia mają jedynie dać obraz tego, jak ogólnie dzielą się stopnie twardości.
Najczęściej klienci decydują się na zakup materaca o średniej twardości, czyli średnio miękkiego lub średnio twardego. Jest to wybór popularny z uwagi na wagę – najczęstsza w przypadku osób dorosłych to ta pomiędzy 50 a 110 kg.
Z kolei w przypadku osób starszych waga ma mniejsze znaczenie niż w przypadku osób w sile wieku. Osoby starsze inaczej odczuwają to, na jakim podłożu się znajdują, ponieważ mają delikatniejszą skórę i mniej tkanki tłuszczowej. Im też będą bardziej odpowiadać miękkie materace (H1 albo H2), ponieważ na nich będzie się im przyjemniej leżało, nie będą odczuwać nacisku ani nic nie będzie dawać im uczucia dyskomfortu.
Jaki materac: twardy czy miękki – pozycje spania
Oprócz wagi ciała należy też zwrócić uwagę na to, w jakiej pozycji śpimy i na tej podstawie dobrać odpowiednią twardość dla siebie.
Jeśli Twoja ulubiona pozycja to spanie na boku, pamiętaj, że kręgosłup powinien być ułożony w linii prostej. Nie może się zapadać w jednym miejscu, ponieważ spowoduje to jego nadmierne wyginanie, a w konsekwencji odkształcenie i ból.
Jeśli śpisz na brzuchu, to powinieneś zwrócić uwagę, czy Twój kręgosłup nie wygina się w okolicach lędźwi. Podobnie w przypadku spania na plecach. A jeśli zmieniasz pozycję i przyjmujesz ich w ciągu nocy kilka, to najlepsza opcją będzie materac, który dopasowuje się do sylwetki bez względu na to, w jakiej pozycji się znajdujesz.
Dodatkowo jeśli masz problemy z kręgosłupem, przewlekłe schorzenia, wówczas powinieneś postawić na specjalny terapeutyczny materac, który uchroni Twoje plecy przed dodatkowymi negatywnymi skutkami oraz wspomoże ewentualne leczenie. Wówczas twardość materaca jest dostosowywana do konkretnego przypadku.
Materac twardy czy miękki – skutki złego doboru
Zbyt twardy materac, jak już wspomnieliśmy, nie jest dobrym podłożem dla sylwetki. Może prowadzić do wielu nieprzyjemnych doznań i dolegliwości.
Przede wszystkim może wywoływać ucisk na naczynia krwionośne, w związku z czym może się pojawić drętwienie kończyn. Będzie to odczuwalne na przykład rano, po wstaniu z łóżka, które będzie się wiązało z utrudnieniami. Pojawi się też ból kręgosłupa i znane wszystkim z objawów chorób zjawisko „łamania w kościach”. Nie można nie wspomnieć o tym, że sen na zbyt twardym materacu nie będzie należał do przyjemnych, a przez te kilka godzin będziesz ciągle zmieniał pozycję snu.
Jeśli stwierdzasz, że Twój materac jest zbyt twardy, ale nie jesteś na etapie kupna nowego, możesz znaleźć sposób na ulgę bez jego wymiany. Czy to możliwe? Wystarczy kupić specjalną nakładkę zmiękczającą materac, czyli tzw. materac nawierzchniowy. Kładzie się go na górze materaca i daje on możliwość uzyskania lepszych efektów – większego komfortu i większej miękkości.
Możesz również spróbować dobrać inny stelaż, czyli ten element, który znajduje się pod materacem i który w dużej mierze decyduje o odczuwanej twardości.
Zbyt miękki materac jest chyba najmniej pożądaną opcją. Wydaje się przyjemny w odbiorze, bo otula ciało i pozwala się mu zrelaksować, jednak finalnie skutki mogą być opłakane. Materac miękki jest dobry na chwilę. Kiedy chcesz odpocząć po ciężkim dniu w pracy, oczywiście możesz na chwilę położyć się na mięciutkim dmuchanym materacu. Ale jeśli zamierzasz codziennie odpoczywać w pełni, by móc każdego ranka wstawać z nową energią, wówczas powinieneś zapomnieć o miękkości. Zapadający się kręgosłup na pewno będzie bolał. Poza tym pojawią się takie objawy jak: bóle głowy, bóle kości, bóle stawów, problemy z zasypianiem.
Jaki materac lepszy: twardy czy miękki? To pytanie, które często sobie zadajemy, kiedy zaczynamy poszukiwanie odpowiedniego materaca dla siebie. Od niego zależy, czy będziemy się budzić wypoczęci, czy codziennie rano będziemy się martwić niepokojącymi objawami takimi jak bóle głowy.