- 0 polubień
- 1683 odwiedzin
Twardość materaca dla dziecka ma bezpośredni wpływ na jego prawidłowy rozwój. Dobierz ją rozważnie, pamiętając, że przyczyniasz się do zdrowia malucha.
Twardość materaca dla niemowlaka a rozwój kręgosłupa
Zastanawiasz się nad tym, jaki materac dla swojego dziecka wybrać? Nie masz doświadczenia w tym temacie i martwisz się tym, żeby wybrać dla dziecka najlepszą jakość produktu? Zacznij od wybrania odpowiedniej twardości, aby zapewnić swojemu dziecku najlepsze warunki do odpoczynku. Twardość wpływa bezpośrednio na prawidłowy (lub nie) rozwój dziecka. Dzięki materacowi plecy dziecka są odpowiednio wsparte i kręgosłup może właściwie wzrastać.
Malutkie dziecko spędza większą część dnia w pozycji leżącej. Zwykle znajduje się w swoim łóżeczku, dlatego tak ważne jest, by podłoże spełniało wszystkie niezbędne warunki. Twardość materaca dla niemowlaka to najistotniejsza kwestia, jeśli chodzi o pełny i zdrowy odpoczynek.
Dziecko kształtuje swój kręgosłup, leżąc w łóżeczku. Dlatego właśnie tak ważne jest, by dobrać mu odpowiednią twardość, która wspomoże rozwój. To właśnie w łóżeczku uczy się odginać, co kształtuje odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Tutaj też unosi główkę, przez co kształtuje z kolei odcinek szyjny. Przez dobre „wyćwiczenie” kręgosłupa w pierwszych dniach życia ma on szansę przybrać naturalny kształt litery „S”, a co za tym idzie, w przyszłości lepiej radzić sobie z obciążeniami osiowymi.
Jaka twardość materaca dla niemowlaka? Twardy czy miękki?
Aby można było zapewnić dziecku najlepszy wypoczynek w ciągu dnia, trzeba sobie najpierw wyobrazić, jak wygląda dziecko zaraz po urodzeniu. Po pierwsze jego ciałko jest na tyle słabe, że noworodek nie potrafi przewrócić się z boku na bok. Tej umiejętności nabywa z czasem. Jest też drobnych rozmiarów, a co za tym idzie lekki, dlatego ważne jest, by odpowiednio dobrać twardość materaca dla dziecka. Znając takie aspekty, należy wziąć pod uwagę, że materacyk nie powinien być ani za twardy, ani za miękki. Mało konkretów? Zaraz przejdziemy do szczegółów.
Co to znaczy, że materac nie może być za twardy? Otóż kiedy położymy na nim dziecko, powinien leciutko się zapaść. Musi pojawić się delikatne wgłębienie, dzięki czemu można stwierdzić, że dziecko leży wygodnie. Zbyt twardy materac powoduje nienaturalne wyginanie się kręgosłupa, który jest bardzo wyprostowany. W ten sposób kręgosłup od pierwszych dni życia staje się narażony na odkształcenia i nieprawidłowy rozwój.
Podobnie rzecz ma się ze zbyt miękkim materacem. Jeśli położymy dziecko na takim, to zapadnie się, a pod nim utworzy się duże wgłębienie. Takie ułożenie również nie sprzyja rozwojowi kręgosłupa, ponieważ wygina się on w nienaturalny łuk. W ten sposób małemu ciałku będzie zdecydowanie niewygodnie, a przez to mogą się pojawić problemy z kręgosłupem w przyszłości. Zbyt miękki materac może się stać powodem pojawienia się problemów z przekręcaniem główki albo z odchylaniem jej.
Twardość materaca dla dziecka a materiały
Najlepszy zatem będzie materac średnio twardy – taki, który będzie się lekko uginał, a jednocześnie nie spowoduje powstawania głębokiego dołka.
Materacem, który spełni takie wymagania, będzie materac z pianki wysokoelastycznej, który posiada budowę otwartokomórkową. Nie jest ona ani zbyt twarda, ani zbyt miękka. Jest też elastyczny i doskonale dopasowuje się do kształtu ciała dziecka. Nie tworzą się wgłębienia ani pod główką, ani pod pupą dziecka. Jednocześnie materac nie odkształca się, dlatego posłuży przez długi czas. Ponieważ ciężar ciała dziecka rozkłada się odpowiednio, materac stanowi odpowiednie podparcie dla kręgosłupa.
Często wybierane są również modele z pianki poliuretanowej. Mają one niską cenę, a jednocześnie wykonane zostały z polecanej przez specjalistów pianki. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że pianka poliuretanowa charakteryzuje się niską przepuszczalnością powietrza, przez co mogą się w nich rozwijać grzyby, pleśnie i inne bakterie. Trzeba również wspomnieć o tym, że dość szybko tracą swoją sprężystość, a pod głową i pupą dziecka mogą pojawić się wgłębienia. W takim przypadku materac nie nadaje się już do użytkowania.
Innym materacem odpowiednim dla noworodków jest ten wykonany z lateksu. Czym jest lateks? To kauczukowy materiał naturalny z dodatkiem kauczuku syntetycznego. Materac wykonany z lateksu jest bardzo elastyczny, dobrze cyrkuluje powietrze, a tym samym uniemożliwia namnażanie się bakterii i pleśni. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że lateks może powodować uczulenia, dlatego podczas jego stosowania należy uważnie obserwować, czy dziecko nie ma jakichś niecodziennych objawów.
Twardość materaca dla dziecka powyżej 3. roku życia
Twardość materaca dla dziecka powyżej 3. roku życia sprawdza się podobnie jak w przypadku niemowlaków, wymagania również są podobne, czyli nie może on być ani za twardy, ani za miękki. Najlepiej to sprawdzić, kładąc dziecko na materacu, czyli po prostu wybrać się z nim na zakupy. Jeśli jest to niemożliwe, warto zabrać ze sobą, który wagą i wielkością mniej więcej odpowiada sylwetce dziecka i w ten sposób to sprawdzić.
Najbardziej polecane są materace z pianki termoelastycznej i wysokoelastycznej, które idealnie dopasowują się do kształtu ciała dziecka, do jego ruchów i do jego wagi. Materac termoelastyczny pracuje poprzez wykorzystanie temperatury ciała dziecka, czyli temperatura działa na niego w ten sposób, że materac miękkie, dopasowując się do sylwetki. Taki materac jest idealnym podparciem dla ciała dziecka, ponieważ odpowiada bezpośrednio na potrzeby małej sylwetki.
W przypadku dzieci w takim wieku sprawdzi się również materac lateksowy opisywany powyżej.
Twardość materaca dla dziecka w wieku szkolnym
Kolejną grupą osób są dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Sprawdzą się w tym przypadku materace wykonane z pianki wysokoelastycznej, termoelastycznej lub lateksu (czyli podobnie jak powyżej). Dla starszych dzieci można także wykorzystać materace sprężynowe, które są odporne na odkształcenia na przykład podczas skakania. To ważne, ponieważ dziecko trudno upilnować, natomiast łatwo o zniszczenie materaca.
Dobór twardości materaca dla dziecka
Twardość materaca dla dziecka ma bezpośrednie przełożenie na komfort snu. Równie ważne jest to, by materac dawał możliwość przyjmowania dobrej postawy przez kręgosłup, nie wspominając o żywotności dobrze dobranego produktu.
Jakie są stopnie twardości materaców? Można wyróżnić 4 poziomy twardości materaca: H1, H2, H3, H4:
- materace o stopniu twardości H1 – miękkie, dla osób o wadze do 60 kg,
- materace H2 – średnio twarde, dla osób o wadze od 60 do 80 kg,
- materace H3 – materace twarde, dla osób o wadze ciała 80–110 kg,
- materace H4 – materace bardzo twarde, dla osób z wagą ciała powyżej 110 kg.
Dla dziecka przeznaczona jest twardość H1. Materac H2 dla dziecka, które cechuje się lekkością, będzie zdecydowanie za twardy. Oczywiście jedna twardość H1 drugiej nie jest równa, dlatego ważne jest sprawdzenie materaca. Materiał wykonania odgrywa duża rolę w otrzymywaniu konkretnej twardości.
Nie tylko twardość materaca dla dziecka jest ważna
Czym jeszcze oprócz odpowiedniej twardości powinien cechować się dobry materac dla dziecka? Powinieneś zwrócić uwagę na następujące elementy:
- dobrze, aby był nowy,
- powinien stanowić dobre podparcie dla kręgosłupa i całego ciała,
- bezproblemowe utrzymanie czystości,
- najlepiej, aby był wyposażony w zdejmowany pokrowiec.
Biorąc pod uwagę te wszystkie kwestie oraz skupiając się na tym, by twardość materaca odpowiada potrzebom i możliwościom ciała dziecka, możesz dobrać taki produkt, który przyczyni się do prawidłowego rozwoju i wzrostu dziecka. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, przyjrzyj się możliwościom, dzięki czemu zrobisz wszystko, by Twoje dziecko rozwijało się w najlepszych warunkach.
Twardość materaca dla niemowlaka, a później dla starszego dziecka to nie lada wyzwanie. Skorzystaj z naszych porad, aby wybrać najlepszy z możliwych produkt dostosowany do potrzeb Twojego dziecka. Oboje na tym skorzystacie – dziecko otrzyma wygodę i zdrowie, a Ty spokojną głowę.