Personalizacja materaca, jak stworzyć idealny materac

Personalizacja materaca polega na dopasowaniu cech materaca do potrzeb jego użytkownika. Wybierając materac na zamówienie, weź pod uwagę najważniejsze rzeczy.


Materac na zamówienie – indywidualny dobór

To materac wpływa na największy komfort snu. To materac odpowiada w głównej mierze za zdrowie kręgosłupa. Jeśli jest dobrze dobrany, potrafi dobrze podpierać kręgosłup. Jednak jeśli jest źle dobrany albo jeśli śpimy nie na materacu, a na przykład na kanapie, wówczas problemy z plecami mogą się uwidaczniać.

Czasami trudno jest dobrać materac dla siebie, dlatego warto sprawdzić, jak wygląda oferta materaca na zamówienie. Można dobrać jego indywidulane właściwości tak, aby dopasować podłoże w pełni do siebie. Możliwa jest personalizacja materaca, która zakłada, że będzie on dobrany indywidualnie do potrzeb klienta i to sam klient stwierdzi, jak przygotowany model mu w pełni odpowiada.

Wszystkim nam bardzo zależy na tym, by materace jak najlepiej podpierały nasze kręgosłupy. W związku z tym konieczne jest dobranie konkretnego produktu dla siebie. Okazuje się, że nie jest to takie proste, ponieważ nie zawsze to, co proponowane w sklepie, odpowiada na wszystkie nasze potrzeby. Jako że upodobania każdego klienta są inne, producenci wychodzą im naprzeciw, proponując indywidualny dobór materaca.  

Wszystkie przedmioty, których używamy na co dzień, powinny być dopasowane do naszych potrzeb. Samodzielnie dobieramy parametry telewizora, wybieramy też klawiaturę do komputera pasującą do naszych potrzeb. Wszystko to ma za zadanie ułatwiać nam wykonywanie codziennych obowiązków lub umilać spędzanie wolnego czasu. Takimi samymi kryteriami powinniśmy się kierować przy wyborze jednego z najważniejszych przedmiotów użytkowych w każdym domu – materaca do łóżka. Można go świadomie wyposażyć w cechy, które będą odpowiadać na wszystkie nasze potrzeby.


Personalizacja materaca – wypróbuj materac

personalizacja materacaAby wybrać odpowiedni dla siebie materac, musimy go sprawdzić. Nie wystarczy położyć się na nim w sklepie, a już na pewno nie wystarczy położyć na nim dłoń i nacisnąć, sprawdzając, jaka jest jego twardość. Wielu producentów wychodzi naprzeciw potrzebom swoich klientów, pozwalając im spać na danym materacu nawet przez kilka tygodni (podczas użytkowania w domu). Jeśli po tym czasie okaże się, że materac nie spełnia oczekiwań użytkownika, można go oddać.


Personalizacja materaca – cechy dobrego materaca

Wybór dobrego materaca jest nie bez znaczenia dla naszego kręgosłupa. Warto wiedzieć, które cechy są najważniejsze, na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, aby wybrać to, co faktycznie przysłuży się naszemu zdrowiu.

1. Twardość materaca

Pierwsza sprawa to oczywiście twardość. Zawsze kiedy pojawia się temat wyboru materaca, sprawdzamy, jaką twardość on posiada. Najpierw naciskamy go ręką, a potem kładziemy się na nim, by poczuć to bezpośrednio. Najczęściej jednak dokładne sprawdzenie i zanalizowanie twardości materaca odbywa się, kiedy już śpimy na materacu jako na własnym, ponieważ potrzeba trochę czasu, żeby nasza sylwetka przyzwyczaiła się do nowego podłoża.

Odpowiednia twardość materaca to taka nie za twarda i nie za miękka. Nic Ci to nie mówi? To jasne, bo tak naprawdę to, czy materac jest za twardy lub za miękki, jest zależne od ciężaru naszego ciała. To, co dla jednego będzie zbyt twarde, dla osoby o wyższej wadze będzie dopasowane idealnie. I odwrotnie. To, co dla jednego będzie zbyt miękkie, dla kogoś lżejszego będzie w sam raz.

Do wyboru mamy kilka twardości materaca oznaczanych jako H1, H2, H3, H4 (od najmiększego do najtwardszego). Twardość tę dobiera się masy ciała:

- materac o twardości H1 jest najlepiej dopasowany do osób o wadze do 60 kg,

- materac H2 – dla osób o wadze między 60 a 80 kg,

- materac H3 – dla osób o wadze między 80 a 100 kg,

- materac H4 – dla osób, które ważą ponad 100 kg.

Oczywiście są to dane uśrednione. Jeśli ktoś waży ok. 80 kg, teoretycznie może brać pod uwagę dwie różne twardości materaca. Może być tak, że obie będą mu odpowiadać, zatem wtedy należy wybrać tę twardość, która jest lepsza pod względem zdrowotnym.

Najczęściej wybieraną twardością materaca jest H2.

2. Przewiewność materaca

Druga kwestia, którą uważamy za bardzo istotną, to przewiewność materaca. Dzięki niej zwiększa się higiena materaca, a Ty śpisz na czystym podłożu.

Materac powinien wciągać wilgoć, która tworzy się podczas snu (nasze ciało się poci). Ale ważne jest również to, by umiał oddawać tę wilgoć. W tym celu materace robi się z przewiewnych materiałów. Najczęściej wybieranymi materiałami są: bawełna, bawełna z dodatkiem wełny, bawełna z wiskozą. Przyda się także specjalne pokrycie materaca, które cechuje się antygrzybicznością i antyalergicznością. Takie pokrycia mają za zadanie ograniczyć powstawanie i namnażanie się na powierzchni materaca jakichkolwiek bakterii, które po dłuższym czasie użytkowania materaca mogłyby się stać niebezpieczne dla zdrowia.

3. Dopasowanie rozmiaru

Personalizacja materaca dotyczy głównie rozmiaru materaca. Jest to o tyle ważne dla użytkowników, że sytuacja każdego z nas jest inna. Jedni śpią samodzielnie, inni we dwoje. Każdy z nas ma inne wymiary pokoju, mniej lub więcej miejsca do zagospodarowania. Podobnie jeśli chodzi o nasze sylwetki. Jeśli śpimy we dwoje, a oboje jesteśmy dość wysocy i potrzebujemy sporo miejsca do rozłożenia się podczas spania, nie zmieścimy się prawdopodobnie w popularnym rozmiarze łóżka 140×200 cm. Jeśli mamy mało miejsca w sypialni, potrzebujemy mniejszych rozmiarów. I w takim przypadku także może się pojawić problem: 140 cm to za mało, 160 za dużo. To może spróbujemy dobrać coś tylko dla siebie? Producenci jak najbardziej wychodzą naprzeciw takim potrzebom, realizując dla każdego chętnego materac na zamówienie.

Materac pojedynczy dla jednej osoby standardowo powinien dawać 80 cm w szerokości i być ok. 20 cm dłuższy niż wynosi wzrost użytkownika. W przypadku materaców jednoosobowych również możliwe jest składanie indywidualnych zamówień.

4. Sprężystość materaca

Ta cecha nieco się łączy z omawianą już twardością materaca. Materac powinien się dopasowywać do kształtu ciała użytkownika, pozwalając na idealne podparcie kręgosłupa.

5. Wypełnienie materaca

To, co znajduje się w środku materaca, również ma potężne znaczenie dla komfortu snu. Istnieje kilka rodzajów wypełnienia: z pianki lateksowej, wysokoelastycznej, termoelastycznej lub też wypełnienie sprężynami. W zależności od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć, możesz dobrać wypełnienie z różnych materiałów. Pianka lateksowa jest elastyczna i trwała, zatem posłuży przez długi czas. Jest to materiał przewiewny, zatem zapobiega masowemu gromadzeniu się pleśni, grzybów i innych bakterii szkodliwych dla zdrowia.

Pianka wysokoelastyczna potrafi dopasować się do kształtu ciała człowieka, odpowiadając na zmianę pozycji podczas snu. Podobne zalety ma pianka termoelastyczna, która dodatkowo układa się, reagując na temperaturę ciała człowieka.

Sprężyny są jednym z najbardziej znanych wypełnień. Dzisiejsze materace kieszeniowe doskonale wykorzystują możliwości podpierające sprężyn.


Materac na zamówienie a twardość

Decydując się na materac na zamówienie, warto wziąć pod uwagę wszystkie aspekty, które mają znaczenie dla zdrowia i wygody. A zatem skup się na tym, w jakiej pozycji śpisz: na boku, na plecach czy może na brzuchu (ta ostatnia pozycja jest najmniej polecana). Jeśli najczęściej śpisz na boku, to najlepiej sprawdzi się miękki materac. Ciężar ciała będzie przeniesiony na bok, a więc śpiąc, będziesz się mocniej zapadał. Miękki materac nie spowoduje ucisku w biodrach i barkach, które będą podtrzymywać całe ciało. Do spania na plecach sprawdzą się wszystkie twardości, ponieważ przy tej pozycji ciężar ciała jest rozłożony równomiernie na całej powierzchni. Spanie na brzuchu z kolei wymaga średnio twardego materaca.

Personalizacja materaca to bardzo dobry krok w kierunku dobrania idealnego materaca pod swój kręgosłup. Dzięki takiemu rozwiązaniu spanie stanie się nie tylko komfortowe, ale też bezpieczne dla zdrowia.

Komentarze ()