- 0 polubień
- 2135 odwiedzin
Oświetlenie w sypialni dobierz do własnego stylu, ale pamiętaj też o zadbaniu o wzrok. Dobierz barwę światła, a następnie rozmieszczenie jego źródeł.
Oświetlenie w sypialni – aranżacje
Oświetlenie w sypialni to jeden z tych elementów, które – dobrze zaplanowane – podkreślają atmosferę alkowy. Wpływa ono na klimat, pozwala się wyciszyć i stworzyć sobie przestrzeń, która odpręża. Dobre zaplanowanie pozwala na dokonanie magicznych stylizacji, które będą skłaniać do pełniejszego odpoczynku i zapewniać go.
Masz bardzo dużo możliwości, jeśli chodzi o dobranie konkretnych źródeł światła. Każde możesz dobrać do tego, jaką zastosowałeś aranżację, lub do tego, co Ci się podoba. Jeśli sypialnia to dla Ciebie także miejsce pracy, postaw na praktyczne rozwiązania. Więcej podpowiedzi znajdziesz poniżej.
Bawiąc się światłem, możesz postawić na przykład na następujące aranżacje:
- styl skandynawski – lampy białe, minimalistyczne, dające ciepłe światło,
- styl industrialny – lampy z czarnymi elementami, podłogowe,
- styl glamour – duży zdobiony żyrandol, ciepłe światło.
Oświetlenie w sypialni nad łóżkiem
Na pierwszym miejscu wśród elementów, nad którymi trzeba się zastanowić, znajduje się oświetlenie w sypialni nad łóżkiem. Łóżko zawsze stanowi centrum pokoju, dlatego na porę wieczorną to je trzeba oświetlić w pierwszej kolejności tak, aby wyróżniało się spośród innych elementów pomieszczenia.
Jaki rodzaj oświetlenia wybrać? Zależy od tego, jaki klimat chcesz osiągnąć, jaki jest styl aranżacyjny, którym cechuje się pomieszczenie, oraz od tego, co Ci się podoba.
Oświetlenie w sypialni – żyrandol
Możesz na przykład wprowadzić duży zdobiony żyrandol, który nie umknie niczyjej uwadze. Taki przykuwający wzrok element będzie stanowił – zaraz po łóżku – najważniejszy punkt sypialni. Wybierając takie oświetlenie, pamiętaj, że musi odpowiadać także na Twoje potrzeby. Chodzi oczywiście o to, do czego posłuży światło płynące z żyrandola. Jeśli lubisz czytać w łóżku, to dobre światło jest bardzo istotne. Żeby oczy mogły pracować prawidłowo, światło musi być jasne. Wybierz zatem miejsce na żyrandol w ten sposób, by dokładnie oświetlało miejsce, w którym czytasz.
Nie każdy żyrandol będzie nadawał się do wszystkich sypialni. Jeśli Twoja sypialnia utrzymana jest w stylu glamour, rozłożysty, pełen drobnych elementów będzie w sam raz. Jeśli jednak stawiasz na minimalizm, wówczas przyda się żyrandol, który mniej rzuca się w oczy, a który spełnia bardziej praktyczną funkcję.
Oświetlenie w sypialni – lampy wiszące
Jeśli żyrandol Cię zbyt przytłacza, zdecyduj się na nieco mniej rozłożyste rozwiązanie. Lampa wisząca będzie jak znalazł. Zdobione klosze, np. we wzory kwiatowe, lampy bambusowe lub szklane, a może metalowe w białym kolorze? Możliwości jest naprawdę dużo. Możesz przebierać w różnych wersjach kolorystycznych. Materiał wykonania również dopasuj do stylu, jaki panuje w Twojej sypialni. Klosze w łagodnych wzorach, lekko wpasowujące się w przestrzeń to dobry wybór dla miłośników minimalizmu.
Lampa wisząca może dodać uroku każdemu pomieszczeniu, pod warunkiem że pasuje do wybranej aranżacji. Nigdy nie dopasowuj aranżacji do lampy, ale odwrotnie.
Oświetlenie w sypialni przy łóżku
Oprócz oświetlenia znajdującego się bezpośrednio nad łóżkiem przyda się również światło w innych miejscach pokoju. Niektórzy decydują się na rezygnację z dużego żyrandola lub lampy bezpośrednio nad łóżkiem, inwestując w większą ilość lamp na bocznych ścianach lub przy łóżku. Skupmy się teraz na tym drugim przypadku.
Jakie oświetlenie w sypialni przy łóżku sprawdzi się najlepiej? Mogą to być najbardziej znane kinkiety przy ścianie nad wezgłowiem łóżka. To delikatne światło, które wystarczy do czytania, o ile będzie odpowiednio ustawione tak, aby wspierać wzrok. Takie światło świetnie się sprawdzi także podczas oglądania filmu na laptopie lub na dużym ekranie. Zaleca się, by światło z ekranu nie było jedynym podczas oglądania filmu. Dodatkowe światło ma wspierać wzrok tak, aby oglądanie było nie męczące, a przyjemne.
Światło płynące z kinkietu pozwala również na wprowadzenie przyjemnej atmosfery w pokoju. Wpłynie na wyciszenie, uspokojenie, wesprze tworzenie romantycznej atmosfery. Specjaliści mówią, że przed snem należy się wyciszyć, a mają to wspierać wszystkie zewnętrzne aspekty, także światło.
Jeśli to sypialnia dla dwojga, na ścianie za wezgłowiem łóżka można umieścić dwa kinkiety – po jednej i drugiej stronie łóżka, aby każda z osób mogła dowolnie sterować światłem i ustawiać je do swoich potrzeb.
A może lampki nocne zamiast kinkietów? Stawiane na szafkach nocnych również wprowadzają przyjemną atmosferę, a jednocześnie ich smuga światła znajduje się niżej. Plusem przy takim rozwiązaniu jest fakt, że lampki nocne można przestawiać w zależności od potrzeb. A jeśli są potrzebne gdzie indziej – bez problemu można je przenieść i tam wykorzystać.
Oświetlenie w sypialni – lampa podłogowa
Jeśli lubisz praktyczne rozwiązania, to Twoją uwagę na pewno przykuje lampa podłogowa. To po prostu lampa stojąca na podłodze z długim wysięgnikiem, który można dowolnie ustawiać. Można też wybrać lampę bez ruchomego wysięgnika. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest dostosowanie strumienia światła do okoliczności. Możesz dowolnie zmieniać jej pozycję, a nawet przenosić z pokoju do pokoju w razie potrzeby.
To także dobry wybór aranżacyjny. Lampy wprowadzają przyjemną atmosferę w pomieszczeniu, łącząc się ze stylem, jaki został w nim zastosowany. Stanowią jego swoiste podkreślenie.
Lampa podłogowa to zatem nie tylko praktyczne rozwiązanie dające dużo światła, ale też element dekoracyjny podkreślający wybrany styl aranżacyjny.
Oświetlenie w sypialni bez lamp
Coraz bardziej popularnym i nowoczesnym rozwiązaniem jest… rezygnacja z lamp, żyrandoli i tego typu źródeł światła. Wychodziłoby na to, że nowocześni gospodarze stawiają na… ciemność. Nie, nie, zupełnie nie o to chodzi. Zamiast tradycyjnej lampy można po prostu wykorzystać punktowe oświetlenie w sypialni – ledowe. Jest to rozwiązanie, nad którym trzeba się zastanowić na etapie projektowania pomieszczenia, a jeśli pokój jest już gotowy, to potrzebny będzie podwieszany sufit. Na nim umieszcza się kilka punktów, w których znajdą się lampki ledowe. Można wybrać na nie dowolne miejsca, pamiętając o umieszczeniu mocniejszego światła na przykład tam, gdzie się czyta.
W przypadku oświetlenia ledowego można pomyśleć nie tylko o oświetleniu górnym – na ścianach czy suficie, ale też o oświetleniu dolnym – przypodłogowym. Dzięki niemu można osiągnąć efekt delikatnego światła, które wspiera wykonywanie prostych czynności przed snem. Nie jest zbyt mocne, a jedynie lekko podświetla podłogę. Przyda się również podczas zimowych poranków. Kiedy wstajesz do pracy i świecisz zwykłe światło, pewnie często mrużysz oczy i mija trochę czasu zanim przyzwyczaisz się do jasności. W tym przypadku ryzyko porażenia w oczy jest minimalne, bo źródło światła znajduje się nisko. A jednocześnie jest wystarczające, żeby pokonać drogę z sypialni do łazienki.
Barwa oświetlenia w sypialni
Barwa oświetlenia w sypialni jest równie ważna co konkretny jego rodzaj. Zaleca się, aby barwa światła w sypialni była jak najbardziej zbliżona do światła naturalnego. Dzięki temu aranżacja w pomieszczeniu będzie wyglądać tak samo jak za dnia, a i wzrok nie będzie się męczył, korzystając z tego, co znajome.
Zatem oświetlenie w sypialni powinno przyjmować ciepłe barwy, dzięki czemu będzie podkreślało kolor ścian i mebli. Pamiętaj, że wszystkie źródła światła w sypialni powinny mieć jedną barwę. Pomieszanie kolorów źle wpłynie na odbiór wzrokowy, ale i na aranżację.
Zimna barwa światła sypialnianego nie jest polecana ze względu na wpływ na psychikę. Sypialnia kojarzy się ze spokojem i odpoczynkiem, natomiast zimne światło z chłodem, niepokojem – może powodować zdenerwowanie.
Oświetlenie w sypialni pozwala na dobieranie i zestawianie mnóstwa różnych stylów. Przeanalizuj dostępne możliwości i stwórz sobie przestrzeń, której nigdy nie będziesz chciał opuszczać.