- 0 polubień
- 1041 odwiedzin
Łóżko do sypialni to niezbędny w domu mebel. Odpowiada za odpoczynek, za sen, to w nim najprzyjemniej spędza się czas także w ciągu dnia. Pomożemy Ci wybrać odpowiednie, podpowiadając, na co zwrócić szczególną uwagę. Zacznij od kwestii technicznych, a na końcu zdecyduj, jaki styl będzie miała Twoja sypialnia.
Wybór łóżka do sypialni
Jak wybrać łóżko do sypialni, które sprawdzi się przez lata? Przede wszystkim trzeba postawić na jakość. Jakość i tylko jakość są w stanie zapewnić Ci długoletnie użytkowanie i dać naprawdę dużo wygody przez wszystkie lata korzystania z konkretnego modelu.
Na co zwrócić uwagę, kiedy wybieramy łóżko sypialniane? Podpowiadamy kilka istotnych aspektów, które wpłyną najpierw na dobór odpowiedniego produktu, a następnie na Twoje zadowolenie.
Wymiary łóżka sypialnianego
Po pierwsze weź pod uwagę, czy Twoja sypialnia jest duża, czy raczej mała. Jeśli jest sporych rozmiarów, to możesz poszaleć, jeśli chodzi o wielkość łóżka. Dla jednoosobowego łóżka do sypialni wybiera się najczęściej szerokość 90 cm, choć zdarzają się również takie o szerokości 100 cm. Jeśli chodzi o długość, to standardowy i najczęściej wybierany wymiar to 200 cm. Z kolei łóżka dwuosobowe mają szerokość 140 lub 160 cm i standardową długość 200 cm. W przypadku dużej sypialni sprawdzi się ten większy rozmiar, zapewniając Ci nie tylko wygodę użytkowania, ale także zapełniając miejsce w sypialni, czyli wpisując się w jej aranżację.
Małe sypialnie to zawsze konieczność wybierania mniejszych wymiarów. Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce, a przy okazji zależy Ci na sporej powierzchni do spania, to wybierz łóżko kontynentalne. To specjalny rodzaj łóżka pochodzący z USA. Kojarzy się z hotelami, ponieważ tam jest wykorzystywane najczęściej i stamtąd dotarło do domów prywatnych. Łóżko kontynentalne nie posiada ramy, dzięki czemu powierzchnia do spania jest większa. Materac jest ułożony na podparciu, a nie chowa się w ramie, jak to jest w przypadku tradycyjnych łóżek.
Wymiary łóżka do sypialni dostępne u producentów, które możesz brać pod uwagę, to:
- jednoosobowe: 80×200 cm, 90×200 cm, 100×200 cm i 120×200 cm,
- dwuosobowe: 140×200 cm, 160×200 cm, 180×200 cm.
Wysokość zagłówka w łóżku sypialnianym
Wysokość zagłówka to kolejna kwestia do przemyślenia. To ten element łóżka, który najbardziej rzuca się w oczy, kiedy wchodzisz do sypialni i zerkasz dokoła. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że zagłówek to ozdoba całego łóżka, dlatego tak ważne jest, jak będzie wyglądał.
A jego wygląd jest uzależniony od typu łóżka, jakie wybierzesz. Jeśli zdecydujesz się na drewnianą ramę, to zagłówek również będzie drewniany i w związku z tym trzeba będzie obłożyć go poduszkami, kiedy zechcesz usiąść, oprzeć się i poczytać książkę. Z drugiej strony drewniany zagłówek będzie świetnie się prezentował, kiedy nie będzie niczym osłonięty. Drewno to synonim elegancji, dlatego będzie rewelacyjnie oddawało reprezentatywność sypialni.
Musisz wziąć pod uwagę także wysokość zagłówka. Jeśli łóżko sypialniane będzie stało w pokoju na poddaszu, to skos będzie nieco ograniczał możliwości. Tak więc sprawdź, na ile możesz sobie pozwolić. Wybierz długość, zanim zdecydujesz o zakupie, abyś nie musiał na szybko zmieniać planów aranżacyjnych.
Wysokość ramy łóżka sypialnianego
Równie istotne jest dobranie wysokości ramy łóżka do sypialni. Przyjmuje się, że wysokość łóżka sypialnianego powinna wynosić 40–50 cm. Oczywiście nikt nie narzuca takich wymiarów, jednak jest to najczęściej stosowana długość. Dzięki niej można sobie zapewnić komfort podczas spania, wstawania i oczywiście pełen komfort dla kręgosłupa. Wysokość łóżka powinna być dobierana zgodnie ze wzrostem. Należy usiąść na łóżku i opuścić nogi na podłogę. Jeśli stopy opierają się o podłogę i są ułożone pod kątem prostym, wysokość łóżka jest odpowiednia.
Możliwe jest również zamówienie łóżka do sypialni zgodnie z indywidualnymi wymiarami określonymi przez klienta. Dzięki temu możliwe jest takie dopasowanie wymiarów, by Twoja sylwetka nie odczuwała dyskomfortu, ale pełen relaks za każdym razem, kiedy położysz się na materacu.
Materiał na łóżko do sypialni
W zależności od tego, jakim stylem cechuje się Twoja sypialnia, masz do wyboru kilka rodzajów materiałów, z których będzie zrobione łóżko. Po pierwsze uniwersalne, ponadczasowe, klasyczne i nowoczesne w jednym – drewno. Drewno to najczęściej wybierany materiał na łóżko sypialniane, ponieważ cechuje się największą stabilnością i wytrzymałością. Kojarzy się z materiałem najlepszego rodzaju, dlatego tak wielu klientów nie wyobraża sobie w swojej sypialni niczego innego. Mało tego! Łóżka z drewna pasują do wszystkiego, więc możesz wypełnić przestrzeń dowolnie wybranym stylem.
Innym rodzajem materiału jest metal. Na pewno potrafisz sobie wyobrazić łóżko z metalową ramą – w romantycznym stylu, najczęściej pojawiające się w filmach. Kusi stylem i możliwościami aranżacyjnymi. Kusi także szeroką gamą kolorów, od jasnych po ciemne. Te najpopularniejsze to oczywiście czarny i biały. Sprawdzi się w sypialni ze stylem prowansalskim, minimalistycznym, glamour. Jest także świetnym rozwiązaniem do stylowego pokoju dziecięcego, które zostanie natchnięte odrobiną bajkowości.
I wreszcie łóżko do sypialni tapicerowane. Charakteryzuje się ciepłem nie tylko z wyglądu, ale także przy kontakcie ze skórą. Sypialnia z łóżkiem tapicerowanym jest bardzo przytulna, a kontakt z miękkim obiciem nigdy nie pozostawia zimnych śladów na skórze. Łóżka tapicerowane dostępne są w różnych kolorach w zależności od użytej tkaniny, więc możesz spokojnie wybrać taki, który najbardziej odpowiada na Twoje preferencje.
Łóżko sypialniane z materacem
Równie ważny jak sam wybór łóżka, czyli ramy, jest odpowiedni dobór materaca. To od niego w największym stopniu zależy, czy będziesz się wysypiał w pełnej wygodzie i czy będzie to zdrowe dla Twojej sylwetki. Materac dobierz zgodnie z ciężarem swojego ciała – im większa waga, tym materac powinien być twardszy, ponieważ podczas spania ugina się.
Istnieją przeróżne materiały, z których może być wykonany materac:
- materace lateksowe,
- piankowe (zwykłe, termoelastyczne, wysokoelastyczne),
- sprężynowe (zwykłe, kieszeniowe),
- bonelowy,
- kokosowe.
Najbardziej popularne są te piankowe, ponieważ zapewniają wysoki komfort spania przy jednocześnie stosunkowo niskiej cenie. Materace lateksowe pochodzą z wyższej półki cenowej i cechują się m.in. właściwościami antyalergicznymi i wysokim poziomem higieny.
Stelaż łóżka do sypialni
A skoro już mowa o materacach, wspomnijmy o najważniejszym elemencie łóżka, którego w ogóle nie widać. To stelaż. Znajduje się pod materacem, ponieważ jego zadaniem jest podtrzymywanie go. Zapewnia on prawidłowy przepływ powietrza, dzięki czemu materac zachowuje czystość, nie gromadząc bakterii i innych drobnoustrojów.
Odpowiednio dobrany pozwala też na długotrwałe użytkowanie materaca. Tak naprawdę tylko dzięki niemu materac może być użytkowany prawidłowo. Wspiera on uzyskanie odpowiedniej twardości materaca, dzięki czemu wysypiasz się wygodnie.
Do wyboru są stelaże proste i regulowane. Te drugie mają więcej możliwości ułożenia – można je podnosić, kiedy chce się poczytać lub poleżeć z podniesionymi nogami.
Styl łóżka do sypialni
Kiedy podejmiesz już decyzję dotyczącą kwestii typowo technicznych, to pozostaje tylko ta przyjemniejsza część, czyli zaplanowanie, jaki styl będzie reprezentowało łóżko do sypialni. Do wyboru masz naprawdę dużo możliwości, a wybrawszy styl, możesz też dobrać do niego łóżko z konkretnego materiału. Nie jest tak, że każdy styl posiada jedno przypisane mu łóżko – to Ty decydujesz, mieszasz style, bo to Ty masz się czuć dobrze w swojej sypialni. Wybieraj zatem spośród następujących:
- styl ekologiczny,
- prowansalski,
- minimalistyczny,
- glamour,
- nowoczesny,
- marynistyczny,
- skandynawski,
- romantyczny,
- vintage,
- retro,
- industrialny,
- klasyczny,
- eklektyczny,
- inny.
Łóżko do sypialni to najważniejszy mebel w domu. To tam odpoczywasz, nabierając sił do kolejnych wyzwań. Wybierz takie, które najlepiej spełni wszystkie Twoje potrzeby, zadbaj o szczegóły techniczne, a na koniec pozostaw sobie dobór wymarzonego stylu.