Najlepsza pozycja spania, na plecach na boku czy jednak na brzuchu?


Pozycje do spania
są różne. Każdy z nas musi wybrać tę, która najbardziej mu odpowiada. Odpowiednia pozycja spania sprawi, że rano będziesz wstawał pełen sił.

 

Najpopularniejsze pozycje do spania

Sen jest jedną z najważniejszych czynności fizjologicznych, jakie musimy podejmować w ciągu dnia. Często rano po przebudzeniu narzekamy, że nie jesteśmy wyspani. Powody tego stanu rzeczy są różne: źle dobrany materac, niemożność znalezienia dogodnej pozycji, zjedzenie zbyt dużego posiłku przed snem, duża ilość kawy czy herbaty wieczorem. Jest ich naprawdę mnóstwo. Często nie potrafimy dojść do przyczyny złego samopoczucia i niewyspania, a okazuje się, że może mieć na to wpływ po prostu nieodpowiednia pozycja wybrana podczas snu.

Podczas spania możemy przybierać różne pozycje. Każdy z nas ma swoją ulubioną, w której zasypia albo się budzi. Oto możliwości, jakie są przed nami:

- spanie na brzuchu,

- spanie na boku,

- spanie na plecach.

Która z nich jest najbezpieczniejsza? Albo którą wybrać, by najefektywniej się wyspać? Jedna z tych pozycji nie jest polecana, dwie pozostałe – jak najbardziej. Spanie na brzuchu sprawia, że uciskamy dolne partie brzucha. O ile spanie w niej przez krótki czas nie powinno przynieść żadnych negatywnych efektów, o tyle spanie tak przez całą noc – owszem. Permanentne spanie na brzuchu może doprowadzić do pojawienia się zgagi. Oprócz tego w takiej pozycji nadwyrężony zostaje kręgosłup i plecy w ogóle, a ucisk na płuca może prowadzić do niedotlenienia.

Bardzo polecaną pozycją do spania jest spanie na boku – obojętnie na którym. Jeśli w ten sposób codziennie zasypiasz i przesypiasz noc, to warto między kolana włożyć poduszkę. Pozwoli to nieco odciążyć kręgosłup. Naturalne też powinno być lekkie podkurczenie nóg, co umożliwi większe rozluźnienie. Spanie na lewym boku może skutkować uciskaniem serca, z kolei na prawym – uciskaniem wątroby. Dlatego przyda się, o ile to możliwe, zmienianie boków, aby organizm wracał do normy.

Najzdrowszą do spania pozycją jest spanie na plecach. Wszystkie elementy ciała są wtedy równomiernie rozłożone i odciążone: kręgosłup, mięśnie, kark.

Więcej na temat spania w poszczególnych pozycjach można przeczytać poniżej.


Pozycje do spania – spanie na plecach

najlepsza pozycja do spaniaŚpiąc na plecach, nie uciskamy żadnych narządów wewnętrznych, więc całe ciało może spokojnie odpoczywać. Mięśnie są rozluźnione, a krew przepływa swobodnie. To najlepsza pozycja do spania dla tych, którzy cierpią na bóle kręgosłupa. Spanie na plecach pozwala nawet zregenerować skórę twarzy. Jako że kręgosłup jest ułożony prosto, bez wygięć i nienaturalnych skrzywień, łatwiej zadbać o to, by kręgosłup nie był obciążony. Spanie na plecach sprawdza się również, kiedy zmagasz się z napięciowymi bólami głowy.

Jest pewna grupa osób, którym nie poleca się takiej pozycji. To ci, którzy cierpią na bezdech senny – śpiąc stale na plecach, mogliby mieć problem z oddychaniem, a to dość niebezpieczne.

Spanie na plecach warto przeplatać innymi pozycjami z uwagi na to, że może ono wywoływać następujące negatywne objawy:

- zwiększa ryzyko głośnego chrapania,

- jest szkodliwe dla kobiet w ciąży – może powodować niedotlenienie,

- może powodować bóle w dole pleców.

Aby spanie na plecach mogło być naprawdę wygodne i przynosić więcej korzyści, trzeba zadbać o wsparcie kolan poduszką – tak, by całe ciało było na jednym poziomie; o to, by materac i poduszka były odpowiednio wyprofilowane i dopasowane do konkretnej sylwetki; o to, by ręce i nogi mogły swobodnie leżeć, bez wyginania czy przyjmowania innej nienaturalnej pozycji.


Pozycje do spania – spanie na boku

Samo spanie na boku to zbyt niewiele powiedziane. Aby spanie na boku mogło być korzystne dla całego ciała, konieczne jest przestrzeganie kilku zasad. Głowa powinna być na linii równej kręgosłupowi, aby nie dochodziło do nienaturalnego wyginania się. Przyjęcie jak najlepszej pozycji jest możliwe poprzez wykorzystanie odpowiednio profilowanej poduszki. Taka poduszka powinna być lekko wyższa (nie płaska), ale jednocześnie niezbyt wysoka, aby szyja i kark miały dobrą podporę.

Spanie na boku charakteryzuje się umożliwianiem usuwania toksyn z organizmu. Według niektórych badań śpiąc na plecach, sprawiamy, że mniejsza ilość odpadów chemicznych jest generowana do mózgu, a to może zapobiegać np. pojawieniu się choroby Alzheimera czy demencji.

Mamy dwa boki do wyboru. Najkorzystniej jest zmieniać pozycje i spać raz na lewym, raz na prawym boku. Spanie na lewym boku jest polecane osobom, które mają problem z refluksem. Spanie na lewej stronie utrudnia wyrzucanie treści pokarmowej do górnych dróg pokarmowych.

Spanie na lewym boku jest zalecane kobietom w ciąży, zwłaszcza w III trymestrze. Gdy kobieta śpi na plecach, może dojść do naciskania macicy na żyłę główną dolną, a tym samym do pogorszenia przepływu krwi. Skutkiem może być niedotlenienie dziecka. Kobieta sama naturalnie może dobrać pozycję do spania, ponieważ śpiąc na plecach, dość szybko odczuje niekorzystne skutki.

Z kolei spanie na prawym boku umożliwia lepsze rozluźnienie mięśni. Mówi się też, że spanie na prawym boku jest korzystniejsze dla leworęcznych.

 

Pozycje do spania – spanie na brzuchu

Spanie na brzuchu to najmniej polecana ze wszystkich pozycji. Jest też najmniej wygodna. Nawet jeśli zasypiasz na brzuchu, po jakimś czasie i tak poczujesz potrzebę zmiany pozycji. Zacznie Cię boleć nienaturalnie ustawiona szyja. Jeśli masz wrażliwy układ trawienny, to także w tym zakresie poczujesz dyskomfort. Poza tym spanie na brzuchu może się skończyć niedokrwieniem rąk, a tym samym drętwieniem.


Jak ważna jest dobra pozycja spania?

Dobra pozycja spania sprzyja właściwemu odpoczynkowi. Jest to szczególnie ważne, kiedy boli nas jakaś część ciała. Powinniśmy wtedy wybrać taką pozycję do snu, która nie będzie uciskać danego miejsca.

W przypadku ciągłego bólu i kiedy nie potrafimy dobrać dla siebie odpowiedniej pozycji spania, która nie przynosiłaby dyskomfortu, warto jest skonsultować się z fizjoterapeutą. Na podstawie badania będzie on w stanie wskazać nam, która pozycja będzie najwłaściwsza.

Dobrze dobrana pozycja spania sprawi, że rano obudzisz się wypoczęty i w pełni sił. Zła pozycja – że spanie nie będzie Ci sprawiało przyjemności, a będzie się kojarzyło z bólem i nieprzyjemnymi dolegliwościami. Rozpoznaj, jaka pozycja jest odpowiednia dla Ciebie: na boku prawym, lewym czy może na plecach?


Pozycje do spania a materac

Jeśli orientujesz się, w jakiej pozycji śpisz najczęściej, w jakiej zasypiasz, a w jakiej się budzisz, to możesz łatwiej wybrać odpowiedni materac dla siebie.

Jeśli najczęściej śpisz na boku, powinieneś wybrać materac o średniej twardości. Taki materac powinien bardzo dobrze dopasowywać się do ciała, generując odpowiednie punkty nacisku w konkretnych miejscach (np. tam, gdzie jest ułożona miednica, materac powinien charakteryzować się bardzo dobrym podparciem, aby ciało w tym miejscu nie zapadało się zbytnio). Najlepiej sprawdzą się materace z lateksu albo z pianki wysokoelastycznej. Te ostatnie dopasowują się do kształtu ciała i nacisku na podstawie odczytanej temperatury ciała.

Spanie na plecach z kolei wymaga spania na materacu średnio twardym lub twardym. Całe ciało rozkłada się równomiernie na podłożu, dlatego konieczne jest generowanie punktów podparcia. Dobre wsparcie dla całej sylwetki zaowocuje dużym komfortem podczas snu. W tym przypadku najlepszym wyborem będą materace kieszeniowe, piankowe lub lateksowe.


Jeśli masz kłopoty z zasypianiem albo rano budzisz się niewyspany, obolały, to zwróć uwagę na to, w jakiej pozycji śpisz. Być może okaże się, że to ona w głównej mierze odpowiada za Twoje złe samopoczucie. Sprawdź, która pozycja Ci nie służy, a która dobrze wpływa na Twoje ciało. Weź pod uwagę to, na jakim materacu śpisz i dobierz właściwą poduszkę dla siebie. Tylko zebranie tych wszystkich elementów pozwoli Ci naprawdę odpocząć, a rano obudzić się bez bólu.

Pozycje do spania warto zmieniać, nawet jeśli ma się jedną ulubioną. Dzięki temu ciało będzie mniej obciążone, a Ty lepiej wypoczniesz, przygotowując się na kolejny dzień pełen wrażeń.

Komentarze ()