Najczęściej powtarzane kłamstwa o materacach


Mity o materacach
mącą w głowie świadomych klientów. Wybierając produkt dla siebie, pozostaw w tyle mity o materacach, które tylko utrudnią Ci wybór. Poniżej przeczytasz więcej na ten temat, aby móc przygotować się do zakupów.


Mity o materacach a rzeczywistość


Słyszałeś kiedyś taką teorię, że im twardszy materac, tym lepszy do spania? Nie jest to do końca prawda. Jest to jeden z mitów, które – często powtarzane – są faktycznie brane pod uwagę jako mające związek z rzeczywistością. 

Poniżej rozprawimy się z kilkoma popularnymi mitami na temat materaców po to, żebyś mógł być świadomym użytkownikiem i klientem. Dzięki temu za każdym, razem kiedy będziesz szukał materaca dla siebie lub kogoś bliskiego, wybór okaże się trafiony, a sam użytkownik będzie przez lata zadowolony. Mity o materacach wrosły w społeczeństwo, więc warto wiedzieć, co i jak w tej kwestii. Dzięki znajomości zasad doboru materaca i świadomości, co jest prawdą, a co należy między bajki włożyć, dobierzesz idealny materac. To poskutkuje lepszym wysypianiem się i duża energią przez cały dzień.


Mity o materacach – rodzaje materaców


mity o materacachMIT 1. Twardy materac to dobry materac.

Jak wspomnieliśmy wyżej, ten mit jest powtarzany bardzo często. Tak często, że wiele osób wierzy w to, że tak jest faktycznie. Otóż ani za twardy, ani za miękki materac nie jest dobry dla pleców i sylwetki, a tym bardziej kiedy pojawiają się bóle kręgosłupa.

Plecy nie są płaskie. Charakteryzują się naturalnymi krzywiznami. W odcinku lędźwiowym kręgosłup wygina się w stronę brzucha, a w odcinku piersiowym na zewnątrz. Jego naturalny kształt to kształt litery S. Dlatego tak ważne jest, by dopasować materac do pleców, do sylwetki. Dobry materac to taki, który – powtórzmy – nie jest ani za twardy, ani za miękki, a dopasowuje się do kształtu pleców. Powinien podpierać kręgosłup w każdej pozycji, a jeśli śpimy na zbyt twardym materacu, wówczas odcinek lędźwiowy nie jest podpierany w ogóle.

MIT 2. Materace piankowe się odkształcają

Cechą charakterystyczną materaców piankowych jest to, że się uginają pod ciężarem ciała. Trzeba wiedzieć, że materac piankowy faktycznie ugina się pod ciężarem ciała, ale wraca do pierwotnego stanu, kiedy użytkownik z niego wstanie. Dlatego właśnie taki materac jest w stanie odpowiednio podpierać kręgosłup na wszystkich jego odcinkach. Dobrej jakości materace piankowe są w stanie wytrzymać w takim samym stanie jak na początku przez długi czas, przez wszystkie lata użytkowania – pod warunkiem że użytkuje się je zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami producenta.

MIT 3. Osoba puszysta nie powinna spać na materacu piankowym

Oczywiście, że może. Trzeba tylko dobrać odpowiednią piankę. Nie każda da radę utrzymać większy ciężar. Dla osób o wyższej wadze przeznaczone są materace o nieco większej twardości (H3 i H4).

MIT 4. Materace ze sprężynami to przeżytek

I tak, i nie, można by powiedzieć. Prawdą jest, że nowoczesne materace wykonane są z pianki różnego rodzaju. To nie znaczy, że na rynku nie ma materaców wypełnionych sprężynami. Takie są, a na dodatek są one dopasowane do nowoczesnych standardów. Współczesne sprężyny najczęściej są połączone w sposób kieszeniowy, tak aby każda mogła pracować osobno. Dzięki temu nie zużywają się zbyt szybko.

Wśród współczesnych użytkowników jest wielu klientów, którzy decydują się na to sprawdzone, tradycyjne rozwiązanie.


Mity o materacach
– zakupy


MIT 5. Bardziej opłaca się kupno tańszego materaca

Część użytkowników zakłada, że kupno tańszego materaca jest bardziej opłacalne, ponieważ można go częściej zmieniać. Tańszy materac jest jednocześnie gorszej jakości, a kiedy się wysłuży, można kupić następny – też tańszy. Skoro i tak materac musimy wymienić, można to zrobić częściej. Nic bardziej mylnego. Tańszy materac (zakładając, że to jednocześnie materac dużo gorszej jakości) nawet jeśli posłuży Ci przez niedługi czas, źle wpłynie na zdrowie Twojego kręgosłupa. Zdecydowanie lepiej jest kupić droższy, lepszy materac i nie wymieniać go przez ok. 10 lat (lub więcej, w zależności od tego, jak sugeruje producent).

MIT 6. Materac na wymiar kosztuje więcej

To również fałsz. Nie ma takiego założenia, że każdy materac na wymiar musi być droższy. Cena zależy od wielu czynników, m.in. od użytych materiałów, ilości włożonej pracy (czym innym jest wyprodukowanie nowego materaca, a czym innym skracanie już posiadanego) itd. Każda kwestia jest indywidualna, ale nie istnieje założenie, że skoro na wymiar, to na pewno droższy.

MIT 7. Im dłuższa gwarancja na materac, tym lepiej

Otóż nie. Gwarancja na materac, która trwa nawet 25 lat, nie oznacza, że da się go używać przez tak długi czas. W rzeczywistości jest to tylko specyficzna informacja od producenta, że materac jest naprawdę dobrej jakości. Trzeba zdawać sobie sprawę, że materac powinien być użytkowany ok. 10–15 lat (w zależności od częstotliwości i od wykorzystanych materiałów). Nie chodzi tutaj o ewentualne odkształcenia, bo na dobrym materacu mogą się one nie pojawić nawet przez tyle lat. Przyczyną konieczności zmiany materaca jest higieniczność. Przez ok. 10 lat zgromadzi się na nim miliony bakterii i drobnoustrojów (starty naskórek, kurz itd.). Z tego powodu należy go wymienić na nowy, często jeszcze przed zakończeniem gwarancji.


Mity o materacach – użytkowanie


MIT 8. Materac wystarczy, zanim kupisz łóżko

Często zdarza się, że wprowadzając się do nowego domu, bierzemy ze sobą tylko materac (albo go kupujemy). Zanim doczekamy się łóżka z prawdziwego zdarzenia, mija trochę czasu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spać na materacu – to prawda. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że położenie samego materaca na podłodze jest jednym z przykładów na nieprawidłowe użytkowanie go. W takim przypadku producent może odmówić rozpatrzenia ewentualnej reklamacji. Materac powinien zawsze znajdować się na specjalnie do niego dobranym stelażu. Gwarantuje on przewiewność. Położenie materaca bezpośrednio na podłodze tamuje dopływ powietrza i wiąże się z szybszym wysłużeniem albo nawet pleśnieniem.

Pamiętaj, że łóżko nie jest ważniejsze od stelaża. Mimo że stelaża nie widać, bo znajduje się pod materacem, tak naprawdę to od niego w dużym stopniu zależy wygoda użytkowania.

MIT 9. Każdy droższy materac jest dopasowany do każdego

Nawet jeśli materac kosztuje sporo i jest z wyższej półki jakościowej, to nie oznacza, że każdemu będzie się na nim dobrze spało. Coś, co dla jednego będzie strzałem w dziesiątkę, u innego spowoduje ból pleców. Materac powinien być dobrany indywidualnie do każdego, a w przypadku gdy chodzi o materac dwuosobowy, niekoniecznie trzeba iść na kompromis. Można wybrać połączenie dwóch rodzajów materaców w jednym.

MIT 10. Prześcieradło wystarczy – pokrowiec nie jest konieczny

Prześcieradło zdecydowanie nie wystarczy. Pokrowiec jest niezbędny, żeby chronić materac przed zniszczeniem w kontakcie ze skórą. Dzięki niemu wszelkie bakterie, resztki naskórka czy nawet plamy spowodowane poceniem się w nocy nie trafią bezpośrednio na materac. Pokrowiec można wyprać, zatem wszelkie zabrudzenia da się szybko i łatwo usunąć. Poza tym pokrowiec można wymienić, jeśli się zużyje szybciej niż materac i będzie to dużo tańsze rozwiązanie niż wymiana całego materaca.


Mity o materacach a złe użytkowanie


Mity o materacach
, które słyszymy zewsząd, mogą sprawić, że użytkowanie tego konkretnego produktu będzie niewłaściwe. W związku z tym narazimy się na bóle pleców, kręgosłupa, mięśni, szyi.

Inne negatywne skutki spania na źle dobranym materacu są następujące:

- złe samopoczucie po przebudzeniu,

- ból głowy,

- niewyspanie,

- problemy ze skupieniem,

- drętwienie nóg.

Aby temu zapobiec, trzeba dobrać materac idealny dla siebie, a potem prawidłowo go użytkować. Tylko dzięki temu możliwe jest wygodne spanie i budzenie się w doskonałej formie.


Mity o materacach
potrafią wprowadzić w błąd, dlatego konieczne jest zdawanie sobie sprawy z tego, jak podchodzić do zakupu. Teraz znasz już podstawowe mity, które mogłyby utrudnić podjęcie przez Ciebie decyzji, dlatego możesz bardziej świadomie podejść do zakupu.

Komentarze ()