Materac piankowy czy sprężynowy – jaki wybrać?

Materac piankowy czy sprężynowy? To podstawowe pytanie, które pojawia się na ustach każdego, kto właśnie zabiera się za podejmowanie decyzji w tej kwestii. Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ na rynku oferowane jest mnóstwo różnych materaców. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jakie są cechy charakterystyczne tych dwóch typów materaców.

Który wybrać: materac piankowy czy sprężynowy?

Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje materaców: materac piankowy i sprężynowy. Kupując odpowiedni dla siebie, często zadajemy sobie pytanie, który z nich jest lepszy. Odpowiedź nie jest prosta ani jednoznaczna, ponieważ odnosi się w dużej mierze do preferencji indywidualnych. Mimo że w tym artykule jednoznaczna odpowiedź na pytanie „materac piankowy czy sprężynowy?” nie padnie, to spróbujemy przybliżyć Ci zalety jednego i drugiego, abyś mógł samodzielnie podjąć decyzję.

Oba te rodzaje materaców posiadają dużo zalet. Oczywiście jest między nimi sporo różnic, dlatego chcemy przybliżyć Ci ten temat. Pamiętaj, żeby przede wszystkim brać pod uwagę to, na czym Tobie najbardziej zależy oraz swoje wymiary: wagę i wzrost. W następnej kolejności zastanów się, czy na obecnym materacu czułeś się dobrze i zdecyduj, czy chcesz zmian, czy po prostu chcesz kupić nowy materac tego samego rodzaju.

Materac piankowy czy sprężynowy – cechy charakterystyczne

Materac piankowy czy sprężynowy? Wybór jest trudny, ponieważ oba posiadają wiele pozytywnych cech. Materac piankowy różni się od sprężynowego wypełnieniem. Jak same nazwy wskazują, w tym pierwszym wykorzystywana jest pianka (różnych rodzajów – o tym poniżej), a w drugim tradycyjne sprężyny. Dowiedz się więcej na ich temat.

Materac sprężynowy – cechy i rodzaje

materac piankowy czy sprężynowyMaterac sprężynowy jest tradycyjnym rodzajem materaca. Cieszy się ciągle dużą popularnością wśród klientów, którzy są nastawieni na klasyczne rozwiązania. Ogólnie rzecz biorąc, są bardzo wygodne i trwałe, zatem można je wykorzystywać przez wiele lat. Kojarzą się z materacami sprzed kilku dekad, ale te dzisiejsze są w znacznym stopniu nowoczesne i dostosowane do współczesnych użytkowników.

Materac sprężynowy tradycyjny jest oparty na sprężynie bonnelowej. Działa ona powierzchniowo, co oznacza, że ugina się pod ciężarem ciała na większej powierzchni. Ciężar rozkłada się równomiernie na sprężynach umieszczonych bezpośrednio pod ciałem oraz sąsiadujących z nimi. Sprężyny bonnelowe mają kształt klepsydry. Na jednym metrze kwadratowym znajduje się ich 108. Na tradycyjnym materacu sprężynowym nie można zapaść się zbyt głęboko, ponieważ przeciwdziałają temu mocne sprężyny.

Dla kogo materace ze sprężynami bonnelowymi? Przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, choć i dorośli ułożą się na nich całkiem wygodnie, pod warunkiem że nie zmagają się z bólami kręgosłupa i nie potrzebują specjalistycznego podłoża, które działa przeciw tym bólom.

Przede wszystkim trzeba wspomnieć o tym, że materace sprężynowe bonnelowe sprawdzą się u tych osób, które mają ograniczony budżet. Są tanie dzięki wykorzystaniu tradycyjnych rozwiązań, więc można z powodzeniem wykorzystać je w swojej sypialni.

Innym rodzajem materaców sprężynowych jest typ kieszeniowy. To nieco bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie, ponieważ wykorzystuje sprężyny umieszczone w osobnych kieszeniach. Każda z nich znajduje się osobno, więc i działa osobno. W przypadku ewentualnego uszkodzenia nie zostaje zerwany cały ciąg sprężyn, ale tylko ta jedna, dzięki czemu wystarczy drobna naprawa bez konieczności wymiany całego materaca.

Kieszenie mają jeszcze jedną, chyba najistotniejszą funkcję. Dzięki nim jedna osoba śpiąca na tym samym materacu nie czuje ruchów drugiej. Podczas zmiany pozycji, przewracania się z boku na bok nie pracuje cały materac, a tylko jedna jego część. To świetne rozwiązania dla osób śpiących w podwójnym łóżku.

Materace sprężynowe często kojarzone są ze skrzypieniem. W przypadku tych kieszeniowych nie dochodzi takiego zjawiska, więc możesz spokojnie odpoczywać bez obaw, że obudzi Cię nieprzyjemny dźwięk.

Materace kieszeniowe można dostać także w bardziej zaawansowanej wersji (tzw. Multipocket), która cechuje się gęstszym rozmieszczeniem sprężyn. Plusem jest idealne dopasowanie do kształtu ciała i zwiększona elastyczność punktowa.

Materac piankowy – cechy i rodzaje

Pianki od kilku sezonów wiodą prym wśród polskich klientów. Nic dziwnego, ponieważ materiały wykorzystywane do ich wypełnienia są coraz lepszej jakości, podążając za nowinkami technologicznymi. Wszystkie pianki charakteryzują się wysokim poziomem elastyczności. Poza tym z uwagi na zastosowany materiał są bardzo lekkie, łatwe w przenoszeniu. Można je też przewracać na drugą stronę, aby na niej spać, dzięki czemu materac nie wysłuży się zbyt szybko (takiej opcji nie posiadają materace sprężynowe) Istnieje kilka rodzajów pianki, dzięki czemu można dobrać właściwości konkretnie pod siebie. Oto one:

- materace termoelastyczne – dopasowują się dokładnie do kształtu ciała, działając poprzez wykorzystanie ciepła, jakie emituje ludzki organizm; stanowią bardzo dobre podparcie dla kręgosłupa; polecane są dla osób, które zmagają się z bólami kręgosłupa oraz z bólami stawów,

- materace wysokoelastyczne – posiadają porowatą strukturę, dzięki czemu ich sprężystość jest jeszcze większa; są też bardziej odporne na obciążenia, dlatego posłużą w dobrym stanie przez długi czas,

- materace lateksowe – stworzone z naturalnego materiału, który charakteryzuje się dużą przewiewnością i dobrą wentylacją, również są bardzo elastyczne, dobrze podpierają ciało i łatwo na nich utrzymać czystość.

Materac piankowy charakteryzuje się wyższą ceną niż materac sprężynowy. Warto to brać pod uwagę, decydując się na zakup konkretnego modelu.

Materace piankowe nadają się do wykorzystania przy stelażu regulowanym. Łatwo jest je umieścić w tym typie stelaża, ponieważ pianka umożliwia dowolne ustawienie.

Jest jeszcze jedna bardzo ważna cecha materaców pianowych, o której nie można zapomnieć! Należą one do grupy tych materaców, które ciągle się rozwijają, jeśli chodzi o zastosowane technologie. Bardzo możliwe, że w niedalekiej przyszłości na rynku pojawią się jeszcze bardziej udoskonalone wersje materaców piankowych.

Materac piankowy czy sprężynowy?

Materac piankowy czy sprężynowy? Który cechuje się lepszymi rozwiązaniami? Który jest bardzie na czasie? Wreszcie… który wybrać dla siebie? Oba rodzaje dobrze podpierają kręgosłup, sprawiając, by nie pojawiały się niechciane bóle pleców, kończyn czy stawów. Nowoczesne rozwiązania zastosowane w jednych i drugich pozwalają na oddanie w ręce klientów profesjonalnych materaców, które nie tylko umożliwią wygodny sen, ale także będą przeciwdziałać ewentualnym niedogodnościom i schorzeniom.

Jeśli chodzi o to, który z nich jest bardziej na czasie, częściej wybierany obecnie przez klientów, to zdecydowanie ten piankowy (różnego rodzaju). Przyjemniej się go odbiera w kontakcie ze skórą, ponieważ jest bardzo miękki. Spanie na nim to pełen komfort.

Pamiętaj, że wybór konkretnego materaca to inwestycja na lata, zatem warto dobrze podejść do tego tematu. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować wybór ze specjalistą. Dobrym sposobem jest także testowanie konkretnego materaca przez kilka tygodni. Dzięki temu można sprawdzić na własnej skórze, czy dany model jest odpowiednim typem dla nas. Wiele sklepów oferuje taką możliwość. Po kilku tygodniach użytkowania będziesz wiedział, czy dany model jest przeznaczony dla Ciebie, czy jest odpowiednio twardy i czy pasuje obu osobom (jeśli śpicie na łóżku dwuosobowym).


Materac piankowy czy sprężynowy – to zagwozdka dla tych wszystkich, którzy właśnie teraz zastanawiają się nad kupnem konkretnego materaca dla siebie. Weź pod uwagę, na jakim materacu spałeś do tej pory i czy byłeś zadowolony. Jeśli tak, to idź w podobnym kierunku. Jeśli nie, to czas spróbować czegoś zupełnie innego. Współczesne rozwiązania są bardzo nowoczesne i każde przemyślane tak, by dopasowywać się do kształtu ciała. Może skuszą Cię cechy dodatkowe konkretnego materaca, a może cena. Wszystko to kwestia indywidualna, dlatego przemyśl dobrze, zanim zdecydujesz się na konkretny typ materaca.

Komentarze ()

Produkt dodany do listy zakupów
Produkt dodany do porównania.