Materac piankowy czy kieszeniowy?

Piankowy czy kieszeniowy? Na który się zdecydować, kiedy wybór tak duży? Podpowiadamy poniżej, jakie są cechy tych dwóch chętnie wybieranych materaców.

 

Na rynku dostępnych jest tak wiele rodzajów materaców, że trudno się szybko zdecydować na to, który wybrać dla siebie. Zwłaszcza jeśli kupuje się swój pierwszy materac z prawdziwego zdarzenia, a wcześniej spało się na przykład na wersalce czy kanapie. Materac piankowy, kieszeniowy, lateksowy – to tylko niektóre możliwe propozycje, dzięki którym spanie staje się naprawdę przyjemną czynnością i będzie dawało zdecydowanie właściwy odpoczynek.

Piankowy czy kieszeniowy? Dobrze dobrany materac

materac kieszeniowyWybierając materac dla siebie, podejmujemy decyzję, która będzie wiążąca przez wiele następnych lat. Jeśli kupimy dobrej jakości materac, to przez długi czas nie będziemy musieli kolejny raz zaprzątać sobie głowy tym tematem. Jest to tym bardziej ważne, że wpływa na zdrowie kręgosłupa i stan całego organizmu. Dobrze dobrany materac poprawia naszą jakość życia, z kolei źle dobrany – wpływa negatywnie na codzienną energię, a nawet na wykonywanie obowiązków.

To nie jest tak, że tylko jeden spośród dwóch zaproponowanych powinien być brany pod uwagę. Ponieważ podczas doboru chodzi przede wszystkim o własne preferencje, każdy może dopasować do siebie inny rodzaj materaca. Stąd tak duży wybór na rynku.

Źle dopasowany materac daje następujące skutki:

- brak wygody i komfortowego odpoczynku,
- brak przystosowania do konkretnych potrzeb użytkownika,
- zmęczenie, niewyspanie, stres,
- ból na różnych odcinkach kręgosłupa,
- ból w barkach i biodrach,
- napięte mięśnie karku i pleców,
- trwałe skrzywienie lub zwyrodnienie kręgosłupa,
-  nasilenie objawów alergii,
- problemy z krążeniem,
- bóle głowy,
- częste zmienianie pozycji podczas snu,
- drętwienie rąk i nóg,
- bóle pleców.

Piankowy czy kieszeniowy?

W naszym kraju przez wiele lat panowało przekonanie, że tylko twardy materac jest w stanie odpowiedzieć na potrzeby kręgosłupa. Okazuje się jednak, że nie jest to prawda, ponieważ na zbyt twardym materacu kręgosłup przyjmuje nienaturalną pozycję, a zatem wygina się. To może prowadzić do zwyrodnień, dlatego tak ważne jest dobranie materaca pod siebie.

Co wybrać dla siebie? Materac piankowy czy kieszeniowy? A może jeszcze jakiś inny?

Czym jest materac piankowy? Jakie jego cechy mogłyby przemawiać za tym, że powinien znaleźć się w Twojej sypialni?

Materac piankowy dostępny jest w wielu wersjach, ponieważ istnieje kilka podstawowych materiałów, z których jest on tworzony. Pierwszy rodzaj to pianka poliuretanowa (PUR). Jest to opcja najtańsza i najbardziej podstawowa, ponieważ wykorzystuje piankę najniższej jakości. Proces utleniania zachodzi w niej dość szybko, w związku z czym nie posłuży on przez długi czas, ale dość szybko się wysłuży. Jako że jest najtańszym rozwiązaniem spośród „lepszych”, znajduje spore grono odbiorców. Stanowi odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, uginając się pod jego ciężarem. Wiele jednak brakuje jej do innych typów pianki, która jeszcze lepiej wpływa na ułożenie sylwetki.

Drugim rodzajem, na który warto zwrócić uwagę, jest materac z pianki wysokoelastycznej. Jest ona zdecydowanie bardziej plastyczna i sprężysta od zaprezentowanej powyżej. Malo tego! Jest też bardzo wytrzymała, dlatego nie wysłuży się zbyt szybko. Kupując dziś, możesz mieć pewność, że dopiero za około dziesięć lat znowu wrócisz do tego tematu. W piance wysokoelastycznej proces utleniania zachodzi dużo wolniej, w związku z tym stanowi ona doskonałe podłoże do spania i świetnie podpiera kręgosłup.

I wreszcie kilka słów o piance termoelastycznej. Ta cechuje się najwyższą jakością spośród wyżej wymienionych. Ze względu na to, że pracuje zgodnie z temperaturą ciała człowieka śpiącego na niej, idealnie dopasowuje się do jego potrzeb. Kiedy temperatura ciała podczas snu zwiększa się, pianka ugina się odpowiednio, jednocześnie nie zapadając zbyt głęboko. Dzięki temu dopasowuje się idealnie do kształtu ciała człowieka, zapewniając komfortowe podparcie jego kręgosłupowi. Materac termoelastyczny ma bardzo dobry wpływ na zdrowie kręgosłupa, ponieważ naturalnie odpowiada na jego potrzeby.

Materac piankowy, bez względu na to, o którym jego rodzaju mowa, nadaje się dla osób ceniących nowoczesne rozwiązania. Zasadniczo różni się od tego rodzaju materaców, który był popularny 30 lat temu.

Piankowy czy kieszeniowy? Kilka słów o materacu kieszeniowym

Powiedzmy kilka słów o materacach kieszeniowych, które są udoskonaloną wersją zwykłych znanych naszym dziadkom materaców sprężynowych.

Materac kieszeniowy to oczywiście model materaca sprężynowego. O ile w tradycyjnych, dawnych materacach sprężyny były ze sobą połączone i działały jak jedno „ciało”, o tyle w tym nowocześniejszym modelu działają one całkowicie samodzielnie. Zostały zapakowane w osobne kieszonki, dzięki czemu możliwe jest rozdzielenie ich na całej powierzchni. Każda kieszonka jest zaklejona, aby nie było możliwe wydostanie się z niej sprężyny. Dzięki temu nawet jeśli jedna się zepsuje, nie pociąga za sobą kolejnej, czyli nie niszczy się materac na całej swojej powierzchni, a tylko jakaś jego część.

Materace kieszeniowe mają zwykle siedem stref twardości, dzięki czemu dobrze dopasowują się do ułożenia sylwetki i do jej potrzeb. Mają one bardzo duży wpływ na wygodę. O co chodzi w tym rozwiązaniu? Otóż tam, gdzie najczęściej leżą cięższe partie ciała, położone są twardsze sprężyny, które lepiej poradzą sobie z utrzymaniem ciężaru (np. pod biodrami). Pod głową z kolei i innymi lżejszymi fragmentami znajdują się sprężyny o mniejszym stopniu twardości. W ten sposób każda partia ciała podpierana jest zgodnie z jej potrzebami.

Pewnym rodzajem materaców kieszeniowych są materace multipocket cechujące się bardzo dużą ilością niewielkich sprężynek. Dzięki ich ilości leżenie na materacu jest jeszcze przyjemniejsze, bo dużo wygodniej leży się na dużej ilości niewielkich sprężynek niż na małej ilości dużych sprężyn. Łatwo to sobie wyobrazić.

Oczywiście materac kieszeniowy ma też wady. Przede wszystkim nie jest zbyt trwały. Nawet odpowiednio użytkowany zużyje się po kilku latach (już po roku traci ok. 20% sprężystości, a to dużo). Kiedy zaczniesz czuć, że jest Ci niewygodnie, mimo że na początku użytkowania byłeś zadowolony, to znak, że czas zacząć rozglądać się na nowym produktem.

Materace kieszeniowe świetnie sprawdzają się dla par. Z uwagi na to, że każda sprężyna pracuje niezależnie, zmiana pozycji podczas spania nie będzie odczuwana przez drugą osobę. To bardzo dobre rozwiązanie, dzięki któremu zniknie problem zapadającego się materaca.

Materac sprężynowy sprawdzi się dla osób, które cenią tradycyjne rozwiązania. Jeśli przez całe życie spałeś na materacu sprężynowym (być może właśnie kieszeniowym) i nie chcesz niczego zmieniać, a jedynie wymienić produkt na nowy, to nowoczesne rozwiązania zastosowane w klasycznych materacach sprężynowych będą w sam raz dla Ciebie. To także dobry wybór z uwagi na to, że cechuje się dość niską ceną w porównaniu z ulepszonymi materacami piankowymi.

Piankowy czy kieszeniowy – który wybrać?

Odpowiedź na pytanie dotyczące tego, czy wybrać materac piankowy, czy sprężynowy, nie jest prosta ani jednoznaczna. Jeszcze raz musimy podkreślić, że wszystko zależy od indywidualnych preferencji, ale też od sylwetki i możliwości finansowych. Jeśli zmagasz się z bólami lub schorzeniami kręgosłupa, to lepszym wyjście dla Ciebie będzie któryś z materaców piankowych. Jeśli jednak Twoja sylwetka zna i lubi wypoczywać na sprężynach, nic nie stoi na przeszkodzie, byś realizował takie pragnienia. Jeśli jednak jesteś zdecydowanym miłośnikiem nowoczesnych rozwiązań, to stawiaj na pianki.

Pamiętaj, że najważniejszy jest Twój komfort i to, byś zdrowo się wysypiał. Tylko wtedy Twoja codzienność będzie udana, a podejmowane obowiązki będą Ci sprawiać maksimum przyjemności.


Bez względu na to, czy wybierzesz materac piankowy, czy sprężynowy, możesz zapewnić sobie duży komfort podczas spania. Wypróbuj różne rozwiązania, sprawdź, który materac spełni Twoje oczekiwania po kilkutygodniowym okresie testowania. W przypadku, gdyby dany materac nie był odpowiedni dla Ciebie, możesz zwrócić go do salonu.

Komentarze ()

Produkt dodany do listy zakupów
Produkt dodany do porównania.