Materac bonelowy czy kieszeniowy?

Materac bonelowy czy kieszeniowy? Zanim podejmiesz decyzję, powinieneś zagłębić się w temat. Pomożemy Ci w tym, analizując cechy poszczególnych materaców.

Materac bonelowy czy kieszeniowy – cechy materaców sprężynowych

Materac bonelowy czy kieszeniowy? Który z nich wybrać? Ten nowocześniejszy czy ten bardziej tradycyjny? Oba te rodzaje materaców odnoszą się do tych sprężynowych, jednak mają inne cechy, różnią się także użytymi materiałami, a co za tym idzie – jakością. Materac bonelowy to pierwotna wersja materaca sprężynowego, która jest używana od wielu lat. Najpopularniejsza była kilka dekad temu, teraz natomiast została nieco wyparta przez unowocześnione rozwiązanie, jakim jest materac kieszeniowy. Jedna i druga opcja są nadal dostępne w ofercie sklepowej, dlatego zapraszamy do zapoznania się z ich cechami charakterystycznymi.

Zacznijmy od wyjaśnienia, co to znaczy, że oba z tych materaców to materace sprężynowe. Ich konstrukcja jest oparta właśnie na sprężynach, a to oznacza, że we wnętrzu znajduje się dużo małych drucików, które podtrzymują całość.

Materace sprężynowe od lat są jednymi z najpopularniejszych produktów na rynku ze względu na to, że są najbardziej tradycyjne. Znane od lat ciągle mają wielu zwolenników. Przede wszystkim liczy się jednak to, że ciągle śpi się na nich wygodnie.

A skoro o wygodzie mowa… Materace sprężynowe, mimo że to dawno powstałe rozwiązanie, przeszły pewną metamorfozę i dziś dostępne są już nie tylko te pierwotne, bonelowe, ale też nowocześniejsze – wykorzystujące specyficzne połączenie sprężyn. O tym kilka słów poniżej.

Materace sprężynowe działają poprzez połączone ze sobą sprężyny, dzięki czemu cechują się dużą elastycznością powierzchniową. To z kolei przekłada się na fakt, że materace sprężynowe są bardzo trwałe i być może dlatego mają tak wielu zwolenników. Za sprężystość odpowiada w dużej mierze wielkość sprężyn. Zwykle są malutkie, dzięki czemu łatwiej uzyskać dużą sprężystość. A za co odpowiada owa sprężystość? Pozwala na idealne dopasowanie do kształtu sylwetki. To bardzo ważne, ponieważ zapewnia wygodny sen.

Plusem użytkowania materaców sprężynowych jest fakt, że posłużą one przez długi czas.  Mają też dobrą cenę, dlatego przypadną do gustu tym, którzy chcą postawić na tańsze rozwiązanie. Poza tym sprawdzą się zwłaszcza w przypadku cięższych osób, ponieważ są dostosowane do utrzymywania większego ciężaru. Osobom o wyższej wadze będzie się na nich spało wygodnie, choć koniecznie trzeba też wspomnieć, że im wyższa waga, tym szybciej materac może się wysłużyć.

Materace sprężynowe są dostępne w różnych stopniach twardości, zatem nie tylko osoby o wyższej wadze, ale także te lżejsze, mogą w nie z powodzeniem wyposażyć swoje sypialnie i cieszyć się dobrym podparciem dla sylwetki w stosunkowo niskiej cenie.

Materac bonelowy czy kieszeniowy – co to jest bonel?

Sprężyny typu bonell są powszechnie stosowane w materacach od lat. Zostały wykonane ze stalowego drutu i mają kształt klepsydry. Mają do 14 cm wysokości. Ich zastosowanie w materacach wygląda tak, że każda pojedyncza sprężyna łączy się z następną za pomocą innego drutu. W ten sposób powstaje jedna warstwa, która znajduje się wewnątrz materaca. U dołu i u góry są one przymocowane do specjalnej bazy, dzięki czemu są stabilne i nie przemieszczają się.

Charakterystyczne dla bonelu jest to, że cechuje się on sprężystością progresywną, czyli im większy napór, tym większy opór, a tym samym twardsze podparcie dla pleców.

Materace bonelowe dostosowują się do kształtu ciała. Mają też dość niską cenę z uwagi na zastosowane materiały. W związku z tym stanowią ciekawą alternatywę i mogą być dobrym rozwiązaniem dla tych, którym nie zależy na materacach najwyższej jakości dających pełen komfort. Jeśli nie są wysłużone, to dobrze podpierają kręgosłup.

Mają oczywiście swoje minusy, dlatego powstała ich nowocześniejsza wersja. Z uwagi na jakość produktu, która jest dość niska, dość szybko mogą się wysłużyć. Regularne korzystanie z materaca sprężynowego bonelowego może go szybko zniszczyć – sprężyny mogą się wydostać na wierzch. Niska jakość to wiąże się ze słabym połączeniem drutów lub zbyt małym użyciem pianki. W związku z tym użytkowanie będzie już zupełnie niemożliwe i tak czy inaczej trzeba będzie zdecydować się na nowy produkt. Kolejnym argumentem, na który zwrócą uwagę wymagający klienci, będzie fakt, że spanie na materacu bonelowym daje często efekt falowania. Podłoże wydaje się niewystarczająco twarde i nierówne, przez co „faluje”, zmieniając pozycję.  

Materac bonelowy będzie, co prawda, odpowiadał klientom, którzy od materaca nie wymagają zbyt dużo, jednak trzeba się liczyć z tym, że nie jest on najdoskonalszą wersją sprężynową. To po prostu dawne rozwiązanie, które nadal znajduje się na sklepowych wystawach. Jego udoskonaloną wersją jest materac kieszeniowy – dużo lepiej zabezpieczony przed ewentualnym zniszczeniem.

Materac bonelowy czy kieszeniowy – który nowocześniejszy?

materac bonelowyMaterac kieszeniowy z kolei jest nowoczesnym rozwiązaniem, które odpowiada na potrzeby dzisiejszych użytkowników. Zdecydowana większość klientów szuka czegoś, co sprawdzi się przez lata, a materac kieszeniowy z zastosowanymi rozwiązaniami przeciwko szybkiemu niszczeniu się zdecydowanie taki jest.

System zastosowany w materacach kieszeniowych odnosi się do pojedynczych sprężyn, które nie są ze sobą połączone. Znajdują się w kieszeniach, czyli specjalnych woreczkach materiałowych. Dzięki temu mogą współpracować, a jednocześnie nie są od siebie zależne. Dzięki takiemu rozwiązaniu tylko materiał, z którego zostały zrobione kieszonki, jest punktem, w którym sprężyny się ze sobą stykają. Pozwala to uchronić materac przed ewentualnym zniszczeniem lub szybszym zużyciem. Co za tym idzie, sprężyny działają całkowicie niezależnie (żadna zniszczona sprężyna nie utrudnia pracy innej), a do tego są bardzo ciche, czyli nie skrzypią. Klienci zwracają na to baczną uwagę, ponieważ skrzypienie materaca jest dzisiaj bardzo nieprzyjemną opcją. W tym przypadku można jej na szczęście uniknąć.

Sprężyny kieszeniowe mają też ten plus, że idealnie dostosowują się do krzywizn ciała, dzięki czemu możesz mieć pewność, że Twój kręgosłup i cała sylwetka są dobrze podparte. Materace te są wyposażone w siedem stref twardości, dzięki czemu istnieje możliwość podpierania inaczej każdej części ciała. Jak to się dzieje? Sprężyny są rozłożone w rożnej gęstości na całej powierzchni materaca, a ponieważ mają różne wielkości, mogą się lepiej dopasować do różnych części ciała podczas snu. Przykładowo w materac kieszeniowym o rozmiarze 90×200 cm ilość użytych sprężyn różnej wielkości to 350.

Materac bonelowy czy kieszeniowy – który lepszy?

Na materacu nie warto oszczędzać, powiedzą jedni. Inni stwierdzą, że nieważne, jakiej jakości materac, byle był wygodny. Dla jednych i dla drugich rynek ma w swojej ofercie coś odpowiedniego. Ale jeśli zastanawiasz się nad tym, który z tych dwóch jest lepszy, na który warto postawić, by zapewnić sobie zdrowie ciała, to odpowiemy zdecydowanie, że kieszeniowy. To nowocześniejsze rozwiązanie, które posłuży przez dłuższy czas, da lepsze podparcie dla kręgosłupa i po prostu pozwoli na wygodniejszy odpoczynek. Kieszeniowe materace są również wykonane z materiałów wyższej jakości, w związku z czym będzie się z nich lepiej korzystało. Warto pamiętać, że materac kieszeniowy, bardziej niż bonelowy, sprawdzi się na łóżku dwuosobowym, ponieważ nie czuć na nim zmiany pozycji drugiej osoby – materac nie faluje.


Od materaca oczekujemy, by dobrze podpierał kręgosłup, by wspierał nasz odpoczynek i by był po prostu przyjemny w odbiorze. Na rynku jest tak dużo różnego rodzaju materaców, że trudno zdecydować, który z nich jest najlepszy dla nas. Jeśli zastanawiasz się, który z tych dwóch –kieszeniowy czy bonelowy – jest lepszy, to podpowiadamy, że ten nowocześniejszy, czyli kieszeniowy. Jest bardziej uniwersalny, dopasowany do potrzeb współczesnego odbiorcy i trwały. Mamy nadzieję, że podpowiedzi, które tu dla Ciebie zostawiliśmy, pomogą Ci podjąć ostateczną decyzję.

Komentarze ()

Produkt dodany do listy zakupów
Produkt dodany do porównania.