Łóżeczka dla bliźniaków

Gdy na świat przychodzi „podwójne szczęście” to oprócz radości pojawia się również i podwójne wyzwanie. Wszystko, co należy przygotować dla takich osesków należy wykonać podwójnie. Wliczając w to nie tylko obowiązki, ale i każdy element wyposażenia z jednym z najważniejszych sprzętów włącznie – jakim jest łóżko.  

I tu pojawia się odwieczny dylemat, czy maluchy mogą spać w jednym łóżeczku? A dlaczegóż nie? Skoro przez cały okres ciąży „spały” razem, dlaczego dalej nie miałyby robić tego wspólnie? Jak się okazuje, w wielu wypadkach razem śpią spokojniej i dłużej. Czasem zdarza się, gdy bliźniaki są ruchliwe i poprzez częste odruchy, „aktywne” w nocy. Wówczas warto pomyśleć o oddzielnych miejscach do spania, a w wyjątkowych sytuacjach, gdy jedno z nich śpi, a drugie często płacze – warto zadbać o umieszczenie ich nawet w osobnych pomieszczeniach.Łóżka dla bliźniaków

łóżka dla bliźniaków

Ale generalnie oba maluchy śmiało mogą spędzać noce w jednym, przystosowanym dla bliźniaków, łóżeczku. I tu pojawia się kolejne pytanie, czy lepiej kupić dwa pojedyncze łóżeczka, jedno podwójne, a może na początek wystarczy jedno zwykłe standardowe, bo dzieci pewnie i tak nie będą chciały w nim spać?

W przypadku bliźniaków panuje przekonanie o ich specyficznej więzi zarówno emocjonalnej jak i fizycznej. Generuje to pogląd, iż takiej dwójki nie powinno się rozdzielać, gdyż nawet oddzielne przygotowanie pokoi i tak skończy się tym, że z czasem zarówno wspólne zabawy jak i noclegi przeniosą się do jednego z nich. Dlatego w kontekście ewentualnego planowania pomieszczeń od razu warto skupić się na jednym pomieszczeniu. 

Dwa łóżka do pokoju bliźniaków

Zatem skupmy się na jednym pomieszczeniu… Jednym z pomysłów przygotowania pokoju dla bliźniaków jest tak zwany styl lustrzany, w którym dominują symetryczne strefy dla obu maluchów. Dotyczy to również przygotowania dwóch łóżeczek - w podobnym ustawieniu i podobnej aranżacji. 

- drewniane łóżko model LK 132 oraz LK 133

Łóżko piętrowe z drabinką

Inaczej jest w przypadku mniejszego pomieszczenia, gdy możliwości ustawienia takiego pokoju mocno są ograniczone. W takim przypadku – głównie przy starszych dzieciach - doskonale sprawdzi się jedno łóżko, ale piętrowe. Nie dość, że zajmuje ono mniej miejsca niż dwa osobne, to jeszcze dodatkowo może stanowić atut w postaci urozmaiconej zabawy ze wspinaczką, a w niektórych przypadkach również i zjeżdżaniem ze specjalnej pochylni. Kłopot z tego typu łóżkami dotyczy zwykle przydziału miejsc – które dziecko ma spać na dole, a które na górze? Ale przy odrobinie inwencji można to łatwo rozwiązać. W przypadku mniejszych dzieciaczków łóżka piętrowe również są opcją, którą warto wziąć pod uwagę, bez obaw o ich bezpieczeństwo gdyż niemal wszystkie posiadają wymagane atesty i wyposażone są w barierki zabezpieczające. 

- łóżko piętrowe z ukośną drabinką

- klasyczne łóżko piętrowe dla 2 dzieci

W celu zaoszczędzenia miejsca w pokoju bliźniaków warto rozejrzeć się za takimi łóżkami, w których miejsce do spania jest urządzone u góry, natomiast na dole – pod nimi, można zamontować biurko, szafkę albo zorganizować ciekawą przestrzeń do zabaw. 

łóżko dla dzieci łóżko dla dzieci łóżko dla dzieci

Łóżko z wysuwanym spaniem

- łóżka dla dzieci z wysuwanym spaniem

Dobrym rozwiązaniem będzie również łóżko dwupiętrowe, ale wysuwane, w którym dolną część - poniżej pierwszego spania, wyciągana jest tylko na czas snu. Jest to bezpieczna odmiana spania dla maluchów w czasie, której maluchy pozostają w bliskim kontakcie ze sobą. Tego typu łóżka często są wyposażone w szuflady na pościel, szafeczki i schowki. Po złożeniu i schowaniu pościeli łóżko takie może pełnić rolę wygodnej kanapy.

Dobrym pomysłem dla bliźniaczych noworodków jest klasyczne łóżeczko ze szczebelkami, jakie zna większość z nas. Łóżeczka tego typu mają sporo zalet. Dają między innymi możliwość stałej obserwacji dziecka i gwarantują jego bezpieczeństwo. Ale należy tu zwrócić uwagę, aby szczebelki były pionowe bez żadnych poziomych dodatków i wstawek, gdyż w miarę nabierania sprawności, dziecko będzie próbowało się wspinać i wychodzić z łóżeczka.

W przypadku bliźniaków warto rozejrzeć się za podwójną wersją, klasycznego łóżeczka, o wymiarach: 120x120 cm. Wiele ich modeli wyposażone są w kółeczka, dzięki czemu rodzice mają łatwy dostęp do obydwojga maluchów, a i one same otrzymują wyjątkowy komfort bycia razem, bez rozdzielania ich na noc. Co ważne, w miarę dorastania podłogę łóżeczka można obniżać, gdyż ma ona zwykle trzy poziomy ułożenia. 

Do tego typu łóżeczek można dokupić szereg wygodnych dodatków i akcesoriów: pasujące do nich przewijaki, półeczki na butelki, smoczek, zapasowe pieluchy czy chusteczki higieniczne, szafki na bieliznę czy nawet pasującego do nich małe komody. 

W przypadku noworodków, przyzwyczajonych do małej przestrzeni, jaką miały jeszcze do niedawna w brzuchu mamy, tradycyjne łóżeczka są czasami dla nich zbyt duże. W związku z tym, przynajmniej na początek, warto poszukać jakiejś alternatywy. Takiego swoistego miejsca – azylu, gdzie otulone, bez wolnej przestrzeni, będą czuć się bezpieczniej. W tym wypadku „kokon” z materacyka otoczonego kocykiem lub miękkimi brzegami albo nawet specjalny wałek czy dodatkowa kołderka spełnią znakomicie swoją rolę. W przypadku bliźniaków detale te, pełnić także będą rolę separatora między co bardziej ruchliwym rodzeństwem. W tego typu łóżeczkach dla bliźniaków, przewidziano nawet konstrukcyjnie miejsce na montaż takiego przedziału, który w zależności od potrzeb można w dowolnej chwili zdemontować.

Łóżka drewniane dla dzieci

Alternatywą dla „kokona”, rolę przytulnej, otulającej „dziupli” pełnią tzw. kosze Mojżesza. Pojemniki z filcu, tworzywa sztucznego lub naturalnego (np. wikliny), z usztywnionym dnem i możliwością zamontowania nóżek. Wyposażone są w uchwyty do przenoszenia, z budką lub baldachimem osłaniającym. Dają się łatwo przenosić, dzięki czemu dziecko jest praktycznie cały czas pod ręką. Tego typu kosze można ustawiać przy łóżku rodziców. 

Wśród rodziców, którzy chcą mieć swoje pociechy pod ręką, a nie chcą je przyzwyczajać do spania we własnym łóżku, popularnością cieszą się dostawki do łóżka. Mogą one w sposób autonomiczny pełnić rolę samodzielnych łóżek, a po zdemontowaniu bocznej ścianki i przysunięciu konstrukcji na kółeczkach do łóżka rodzica, zamieniają się w wygodną dostawkę, przydatną do nocnego karmienia i pielęgnacji, pasującą do większości dorosłych łóżek.

Drewniane łóżka dla dzieci - salony StudioSnu

Komentarze ()