Łóżeczka 2w1

Drewniane łóżeczka 2w1

Zwykle, w większości przypadków, wybór łóżeczka dla niemowlaka, sprawia rodzicom decyzyjny kłopot. Ale prawdziwe wyzwanie stanowi dopiero wybór łóżeczka dla bliźniaków. Zanim zapadnie ta wiążąca decyzja należy najpierw uwzględnić szereg czynników, które determinować będą zakup jak: wielkość pokoju, możliwość jego ewentualnej modyfikacji, warunki do ustawienia jednego większego lub dwóch oddzielnych łóżeczek, itp.

Odwieczny dylemat, czy bliźniaki mogą spać razem czy powinny oddzielnie, również nie pomaga w jednoznacznym podjęciu decyzji. A jak się okazuje, nie ma w tym nic złego, że maluchy pozostając w bliskości będą spały razem. Skoro przez cały okres ciąży „spały” razem, dlaczego teraz nie miałyby tego robić nadal? Jest to całkowicie normalne i zrozumiałe. Wręcz, zaczyna dominować pogląd, że bliźniaków nie powinno się rozdzielać, ze względu na swoistą łączność ciał i dusz. A robienie tego na siłę i tak kończy się przeważnie tym, że zabawa przeniesie się do jednego z nich. Podobnie będzie ze spaniem. Dlatego rodzice, w miarę możliwości, powinni rodzeństwu umożliwić jak najdłuższe przebywanie razem. 

W przypadku wspólnego spania, maluchy leżąc obok siebie, śpią spokojniej i dłużej. Wzajemne, bliskie towarzystwo, daje im poczucie bezpieczeństwa i działa uspokajająco. Czasem zdarza się, że jeden z nich jest zbyt ruchliwy lub często płacze – wówczas warto rozważyć oddzielne miejsca do spania lub nawet umieszczenie ich w oddzielnych pomieszczeniach. 

W większości wypadków jednak, oba maluchy śmiało mogą spędzać noce w jednym, przystosowanym dla bliźniaków, łóżeczku. I tu pojawia się kolejne pytanie.

Dwa pojedyncze łóżeczka, czy jedno podwójne? 

łóżeczka 2w1Z doświadczenia rodziców bliźniąt wynika fakt, że najlepszą opcją dla większości z nich jest większe podwójne łóżeczko, z możliwością wydzielenia dwóch osobnych przestrzeni. Ważne, aby każdy z maluchów miał dla siebie własną strefę do wyciszenia i odpoczynku. 

Dlatego łóżeczka dziecięce, po które najczęściej sięgają rodzice bliźniąt, mają wymiary 120 cm x 120 cm. I to jest standardowy wymiar bliźniaczego spania, choć dostępne są i trochę szersze łóżeczka, o wymiarach: 125 cm x 127 cm czy 131 cm x 131 cm. Rzadko, ale można dostać także łóżeczka, o wymiarach 185 x 78 cm, choć ten ostatni wymiar wykonywany jest raczej na zamówienie. Co ciekawe, łóżeczka bliźniacze są także dostępne w innych kształtach, oprócz prostokątnych, również kwadratowe, czy narożne. Zwiększa to możliwości aranżacji dziecięcego pokoju. 

Wiele modeli wyposażone jest w kółeczka, dzięki czemu rodzice mają łatwy dostęp do obydwojga maluchów, a i one same otrzymują wyjątkowy komfort bycia razem, bez rozdzielania ich na noc. Co ważne, w miarę dorastania podłogę łóżeczka można obniżać, gdyż mają one przynajmniej trzy poziomy ułożenia. W przypadku noworodków, przyzwyczajonych do małej przestrzeni, jaką miały jeszcze do niedawna w brzuchu mamy, tradycyjne łóżeczka są początkowo zbyt duże dla każdego z nich. Dlatego, przynajmniej na początek, warto otulić maluchy w „kokonie” z kocyka lub materacyka z kołderką, tak by czuły się bezpieczniej. Powiększone łóżeczko dla bliźniąt, daje możliwość przedzielenia spania na pół i stworzenia oddzielnych stref dla każdego dziecka, z jednoczesnym zachowaniem bliskości. W przypadku ruchliwych bliźniaków rolę separatorów mogą pełnić kocyki, chociaż w tego typach łóżeczek, konstrukcyjnie przewidziano miejsce na montaż takiego oryginalnego przedziału, który jako przydatny dodatek można dokupić oddzielnie. Da się go łatwo zamontować i w dowolnej chwili wyciągnąć. 

Dobre łóżeczka dla dzieci

W przypadku decyzji rodziców o zakupie dwóch oddzielnych łóżek, warto w jednym pomieszczeniu zastosować tzw. styl lustrzany, z symetrycznymi strefami dla obu maluchów, z łóżkami w podobnym ustawieniu i aranżacji. W czasie spania i tak poleca się ustawiać je możliwie blisko siebie, gdyż ze wspominanych wyżej względów, łatwiej nam będzie wyciszać maluchy i tym samym je usypiać. Wskazane jest wyposażyć każde z łóżeczek w kółka. Pozwoli to większą mobilność łóżeczek, a tym samym na łatwiejsze ich zestawianie i ułatwienie szybkiego dostępu do maluchów z każdej strony. 

Przy zakupie standardowego łóżeczka, zwłaszcza przy ograniczonym metrażu, warto zastanowić się nad wyborem praktycznych dodatków do takiego spania, jak: przewijak, szuflady czy nawet niewielka komoda. Do tego typu łóżeczek można dokupić szereg innych wygodnych dodatków i akcesoriów: pasujące do nich półeczki na butelki i smoczek, przegródki na kosmetyki czy chusteczki higieniczne, szafki na bieliznę czy nawet pojemnik na pieluszki, które można zawiesić na ramę łóżeczka.

Łóżeczko z wysuwanym materacem

W grupie łóżeczek dla bliźniaków, oprócz standardowych, na rynku można znaleźć kilka innych ciekawych rozwiązań:

Jednym z takich są łóżeczka wielofunkcyjne: 2w1, 3w1 lub 4w1. Mogą one wówczas pełnić rolę nie tylko łóżeczek dziecięcych, ale swoistej hybrydy z komodą lub przewijakiem, kołyski lub dostawki do łóżka rodziców. Ilość kombinacji jest różna, zależnie od poszczególnych typów łóżeczek wielofunkcyjnych.

Oddzielne łóżeczka dostawne. Są to zmyślne klasyki z większą regulacją poziomów i ściąganymi barierkami, co pozwala na dostawienie łóżeczek do łóżka rodziców. Rozwiązanie to pozwala na łatwiejsze zapewnienie odpowiedniej opieki dzieciom, bez ciągłego, męczącego wstawania w nocy.

W przypadku mniejszego pomieszczenia, gdy możliwości ustawienia takiego pokoju mocno są ograniczone, warto rozważyć łóżeczko piętrowe. Jednak korzystanie z łóżeczek piętrowych w wieku niemowlęcym budzi obawy, co do bezpieczeństwa maluchów. Tu warto wiedzieć, że łóżeczka te mają niewiele wspólnego z łóżkami piętrowymi przeznaczonymi dla dorosłych. Zwykle są to dwie niezależne od siebie części - górna i dolna, odpowiednio zabezpieczone barierkami. 

Łóżeczka piętrowe docenią za to starsze dzieci. Tego typu konstrukcje mają niewątpliwy atut w postaci urozmaicenia zabawy, połączonej ze wspinaczką, a w niektórych przypadkach również i zjeżdżaniem ze specjalnej pochylni. Kłopot z tego typu łóżkami dotyczy zwykle kłótni o miejsce, które z dzieci ma spać na dole, a które na górze? W przypadku mniejszych dzieciaczków łóżka piętrowe również są opcją, którą warto wziąć pod uwagę, bez obaw o ich bezpieczeństwo gdyż niemal wszystkie posiadają wymagane atesty i wyposażone są w barierki zabezpieczające. 

W celu zaoszczędzenia miejsca w pokoju bliźniaków warto przyjrzeć się takim łóżkom, których miejsce do spania jest urządzone tylko u góry, natomiast na dole, można urządzić ciekawą przestrzeń do wspólnych zabaw lub zamontować szafkę, kombinacje szuflad albo urządzić kącik z biurkiem do nauki. 

Dobrym rozwiązaniem będzie również łóżko dwupiętrowe, ale wysuwane, w którym dolną część - poniżej pierwszego spania, wyciągana jest tylko na czas snu. Jest to bezpieczna odmiana spania dla maluchów w czasie, której maluchy pozostają w bliskim kontakcie ze sobą. Tego typu łóżka często są wyposażone w szuflady na pościel, szafeczki i schowki. Po złożeniu i schowaniu pościeli łóżko takie może pełnić rolę wygodnej kanapy.

Materace dla dzieci

Wybierając odpowiedni model łóżeczka dla dzieci poświęćmy również chwilę czasu na wybór odpowiedniej jakości, spełniającego surowe normy bezpieczeństwa, certyfikowanego materaca dla dziecka. Wykonanego z surowców syntetycznych, posiadającego optymalne właściwości higieniczne i antyalergiczne. Jego jakość ma niebagatelny wpływ na rozwój układu kostnego i mięśniowego dzieci. Ze względu na indywidualne preferencje, należy go dokupić oddzielnie.

Komentarze ()

Produkt dodany do listy zakupów
Produkt dodany do porównania.