Jedzenie przed snem, czego lepiej nie jeść

Czego nie jeść przed snem – zastanawiamy się, kiedy waga pokazuje coraz większe liczby. Co jeść przed snem i o której godzinie – o tym wszystkim poniżej. Jeśli chcesz o siebie zadbać, musisz sobie zdawać sprawę, że także sen ma wpływ na to, jaką sylwetkę prezentujesz i czy dobrze czujesz się w swoim ciele.

 

Co jeść przed snem, a czego nie – czy to ma znaczenie?

Każdy z nas ma inny tryb życia. O innej godzinie wstajemy, o innej jemy obiad, o innej się kładziemy. Wszystkie te elementy dnia mają wpływ na naszą sylwetkę, nasz sen. A co za tym idzie – na zdrowie.

Czas na sen to moment, w którym nasze ciało się wycisza, przygotowuje do kilkugodzinnego pełnego odpoczynku.

Sen jest bardzo ważny dla zdrowia całego naszego organizmu. Na jego jakość wpływa cały nasz tryb życia, czynności wykonywane w ciągu dnia (zwłaszcza obecność aktywności fizycznej), ale też dieta. Bardzo ważnym elementem jest to, kiedy jemy ostatni posiłek. Jeśli bezpośrednio przed położeniem się do łóżka, to błąd. Trawienie, uczucie pełnego żołądka uniemożliwi spokojne zasypianie lub wpłynie na pomieszanie faz snu, przez co rano obudzimy się zmęczeni, niewyspani i… zdenerwowani. Tak, zmęczenie sprawia, że w ciągu dnia trudniej się skupić, niełatwo wykonywać obowiązki.

Jedzenie ma duży wpływ na nasz sen. Czytając informacje zawarte poniżej, dowiesz się, o jakiej porze najlepiej zjeść kolację i co jeść przed snem.

 

Co jeść na noc – czy kolacja ma znaczenie?

jedzenie przed snemKładąc się spać, często skarżymy się na problemy z zasypianiem. Albo jesteśmy głodni, albo zbyt najedzeni, nie wspominając o stanach lękowych i innych podobnych mających wpływ na sen. Zdrowie jest najważniejsze, dlatego warto wiedzieć, co, w jakiej ilości i o której godzinie warto jeść, żeby wspomagać dobry sen.

Kolacja to istotny posiłek w ciągu dnia, jednak wydaje się, że przykładamy do niego zbyt duża wagę. Zamiast skoncentrować się na tym, jak wygląda cały nasz dzień i czy mamy w lodówce składniki na wartościowy posiłek przed snem zastanawiam się, ile przytyjemy, jeśli danego dnia zjemy kolację.

Wszystkie mity na temat kolacji należy obalić. Można ją jeść, byle robić to w określonym czasie – na pewno nie bezpośrednio przed położeniem się do łóżka.

Kolacja jest szczególnie ważna w przypadku osób aktywnych fizycznie, ponieważ pomaga uzupełniać braki w składnikach pokarmowych. Pamiętaj, że kładzenie się spać z pustym brzuchem i uczuciem głodu nie jest wskazane. Rano musisz mieć siły, żeby wstać z łóżka.

 

Co jeść przed snem i o której godzinie?

Prawdopodobnie wszyscy mieli okazję słyszeć teorię, że jedzenie po 18.00 sprawia, że tyjemy, że nie możemy zrzucić tkanki tłuszczowej. Nie jest to do końca prawda. Wystarczy zapamiętać zasadę, że ostatni posiłek należy zjeść 2–3 godziny przed snem, wtedy trawienie nie wpłynie na jakość snu. Zatem jeśli kładziesz się o godzinie 20.00 faktycznie zjedzenie posiłku o 18.00 będzie dla Ciebie dobre. Domyślamy się jednak, że nie chodzisz do podstawówki i kładzenie się o 20.00 nie jest Twoją mocną stroną.

Kolacja ma pozytywny wpływ na ewentualną redukcję lub po prostu nieprzybieranie kilogramów, jeśli jest skomponowana z odpowiednich składników.

Co jeść przed snem? Najlepiej sprawdzą się warzywa duszone, pieczone albo gotowane, pełnoziarniste pieczywo. Możesz też postawić na niewielką ilość orzechów albo awokado, banana czy jagody. Przyda się również białko.

Kiedy już zjesz tak skomponowaną kolację, możesz popić ją naparem ziołowym, np. miętowym lub rumiankowym w zależności od preferencji.

 

Co jeść przed snem?

Oto propozycje posiłków do jedzenia przed snem:

owsianka z bananem lub borówkami,

pasta z pomidora i łososia na pełnoziarnistym pieczywie,

awokado,

pasta jajeczna lub jajko ugotowane na twardo,

gotowane warzywa,

ryż na mleku,

zupa krem z warzyw sezonowych,

kanapki z chleba razowego z pastą z pieczonego bakłażana,

mięso z piersi indyka na pieczywie pełnoziarnistym,

ryby pod różnymi postaciami,

jogurt naturalny z ziarnami lub orzechami,

garść orzechów,

nabiał o niskiej zawartości tłuszczu, np. twarożki, jogurty naturalne, kefir,

woda, herbata ziołowa (melisa, lawenda, mięta, rumianek, lipa),

budyń jaglany z musem owocowym i masłem orzechowym,

serek wiejski z pieczywem pełnoziarnistym,

wędliny drobiowe o dużej ilości mięsa,

sałatka warzywna z tofu,

sałatka owocowo-warzywna z kaszą i fetą,

jajecznica,

sałatka z burakami, serkiem wiejskim i roszponką,

placki szpinakowe z ricottą,

omlet ze szpinakiem, pieczarkami i serem,

placki z tuńczykiem, 

ryba po grecku,  

sałatka grecka,

koktajl warzywno-owocowy,  

kasza jaglana z jabłkiem i cynamonem.

 

Pamiętaj, że kolacja to nie jest obiad. Nie zjadaj tyle samo posiłku co w trakcie obiadu, bo z założenia kolacja ma być lekkim posiłkiem. Nie zamieniaj też pory jedzenia obiadu na wieczór.

 

Czego nie jeść przed snem – 6 zakazanych produktów

Jedzenie bezpośrednio przed snem w ogóle nie jest wskazane, jednak istnieje pewna grupa produktów spożywczych, których spożywanie na noc jest szczególnie odradzane przez dietetyków. Sprawiają one, że organizm nie może się wyciszyć, a przez to możesz mieć kłopoty z zasypianiem lub budzić się w nocy z uczuciem pełnego żołądka. Zatem czego nie jeść przed snem? Z jakich produktów nie przygotowywać kolacji?

1. Czerwone mięso – zawiera ono sporo tłuszczów, a przez to jest ciężkostrawne; zjedzenie nawet niewielkiej ilości może spowodować, że Twój brzuch będzie wzdęty, a Twój organizm nie będzie mógł się odpowiednio wyciszyć,

2. produkty z białej mąki, np. makarony lub chleb – zamiast białego pieczywa wybierz to pełnoziarniste, ciemne, dzięki temu unikniesz nabrzmienia brzucha i uczucia nadmiernej sytości, białe makarony zawierają sporą ilość cukrów, ich nadmiar nie zostanie wykorzystany w czasie aktywności fizycznej, ponieważ niedługo po zjedzeniu położysz się spać, zostanie więc prawdopodobnie przekształcony w tkankę tłuszczową,

3. czekolada – czekolada jest dobra na wszystko, to fakt, warto jednak wybierać ją na przekąskę w ciągu dnia, a nie samym wieczorem; oto, co zawiera, że jest aż tak odradzana: przede wszystkim cukry, których działanie będzie podobne jak wyżej; w składzie ma także tyraminę, która wpływa na zwiększenie wydzielania adrenaliny, a co za tym idzie zamiast spać będziesz miał chęć do działania,

4. alkohol – o tym składniku diety już wielem słów napisano; jedni uważają, że alkohol wspiera zapadanie w sen, inni, że zaburza sen; okazuje się, że racja jest po stronie tych drugich: alkohol sprawia, że pierwsza faza snu jest głębsza niż powinna, z kolei druga płytsza, ostatecznie budzisz się niewyspany, co wpływa na jakość kolejnego dnia,

5. pikantne potrawy – przyprawy, które wywołują rewolucję najpierw w ustach, a potem w żołądku, lepiej odpuścić sobie przed snem, mogłyby sprawić, że zasypianie będzie trudniejsze, ból brzucha, problemy z trawieniem wpływają na sen, zatem jeśli zostanie Ci nieco dobrze przyprawionego gulaszu z obiadu, zostaw go na drugi dzień, nie zjadaj na kolację,

6. kawa, herbata – oba te napoje zawierają substancje pobudzające, a więc zamiast wyciszyć organizm zgotujesz sobie energię do działania, to zdecydowanie niewskazane bezpośrednio przed snem.

 

Czego nie jeść przed snem?

Oprócz wskazanych wyżej produktów, które odradza się podczas komponowania wartościowej kolacji, istnieje jeszcze szereg innych produktów, których odradza się do spożycia przed snem. Ich nazwy prawdopodobnie Cię nie zdziwią, ponieważ są to głównie produkty, których w naszej diecie powinna być zdecydowanie ograniczona ilość.

Czego nie jeść przed snem? Oto lista produktów (w tym napoje):

- chipsy,

- fast food,

- słodycze,

- słodzone napoje,

- białe pieczywo, posiłki białkowo-tłuszczowe.

 

 

Sen to istotny element życia, który wpływa na to, jaką sylwetką się cechujemy i jak czujemy się na co dzień, wykonując obowiązki. Możesz polepszyć jakość swojego snu, rezygnując z posiłku bezpośrednio przed nim oraz wyłączając z diety ciężkostrawne kolacje. Dzięki temu będzie Ci łatwiej utrzymać stałą wagę, wymarzoną sylwetkę lub po prostu schudnąć, jeśli właśnie podejmujesz ku temu działania.

Komentarze ()

Produkt dodany do listy zakupów
Produkt dodany do porównania.