Jaki stelaż do łóżka wybrać?

Stelaż do łóżka, mimo że go nie widać na pierwszy rzut oka, stanowi najważniejszą część łóżka. To od niego zależy twardość materaca oraz komfort podczas snu.

Dobrze dobrany stelaż do łóżka

Tylko dobrze dobrany stelaż do łóżka jest w stanie zapewnić Ci komfortowy sen. On w połączeniu z materacem dobrej jakości daje możliwość przybrania właściwej pozycji podczas snu. Odpowiada zresztą nie tylko za odpowiednią pozycję, ale także za dobry przepływ powietrza zapewniający długą żywotność materaca oraz spanie w higienicznych warunkach. Jaki stelaż do łóżka jest najlepszy? Współcześnie najlepsze rozwiązania to stelaże elastyczne, połączone drewnianą ramą. Poprzednie stelaże ze sklejki albo z metalowej siatki nie spełniłyby dziś dobrze zadanego im zadania.

Drewniany stelaż do łóżka

Materiał wykonania stelaża jest bardzo istotny, ponieważ odpowiada za wypełnianie przewidzianych dla stelaża funkcji. Stelaż do łóżka wykonany z drewna to obecne najlepszy wybór. Ponieważ drewno jest materiałem naturalnym, zapewnia swobodny przepływ powietrza, a tym samym daje higieniczną czystość. Dzięki dobrej wentylacji możliwe jest odprowadzanie wilgoci, dzięki czemu nie ma warunków do namnażania się bakterii czy rozwijania pleśni.

Jaki stelaż do łóżka można kupić, by był wykonany z drewna? Stelaż pod materac może być wykonany z listewek sosnowych, bukowych lub brzozowych. Każdy z tych rodzajów drewna cechuje się innymi właściwościami, a użyty materiał ma przełożenie na jakość całego łóżka.

Listewki wykonane z drewna sosnowego są najcieńsze i najmniej trwałe. Tym samym są też najtańsze, zatem propozycja staje się kusząca. Mimo to są niezbyt polecane przez specjalistów. Jako że sosna to miękkie drewno, stelaż z takich listewek nie posłuży zbyt długo, zapewniając komfort. Po pewnym czasie odkształci się, a sen na łóżku przestanie być odprężający. Stelaże sosnowe są mało elastyczne, dlatego mogą powodować także odkształcanie się materaca. Nieprawidłowe użytkowanie nawet najlepszej jakości materaca może doprowadzić do jego zniszczenia, a tym samym do utraty gwarancji. Gwarancja na materac, który z jakiegoś powodu uległ zniszczeniu, obowiązuje wyłącznie wtedy, gdy jest on użytkowany w sposób prawidłowy. To ważne, żeby o tym wiedzieć, bo zniszczenie lub odkształcenie będące wynikiem nieprawidłowego użytkowania nie jest podstawą do uznania reklamacji nawet w okresie gwarancji.

Listwy stelaży sosnowych nie są osadzone w uchwytach. Są tylko połączone paskiem. Łatwo się go rozkłada, ponieważ wystarczy rozwinąć go na ramie łóżka. Końcówki nieosadzone w uchwytach podczas użytkowania będą się ocierały o ramę, a tym samym przesuwały. Przez to rama się zniszczy, łóżko zacznie nieprzyjemnie skrzypieć, a co za tym idzie zniszczy się materac.

Drugą opcją jest stelaż z listew bukowych. Nadaje się i pod droższe, i pod tańsze materace. To stelaż z materiału najwyżej jakości, najbardziej polecany przez specjalistów. Poszczególne listewki są elastyczne, sprężyste. Taki materiał odpowiada za odpowiedni, niezbyt duży nacisk na materac, a tym samym nie ma obaw o odkształcenia.

Zostają jeszcze stelaże brzozowe. Jeśli chodzi o jakość znajdują się one w przedziale pomiędzy wspomnianymi bukowymi i sosnowymi. Mimo to podobnie jak sosnowe nie są zbytnio polecane przez specjalistów, ponieważ dość szybko się odkształcają.

Listwy bukowe i brzozowe są o tyle lepsze, że ich zakończenia znajdują się w specjalnych uchwytach z miękkiego tworzywa. Dzięki temu nie ocierają się o ramę, nie powodują skrzypienia ani ostatecznie zniszczenia materaca. Stelaż ma wydłużoną żywotność, ponieważ jest chroniony przed przetarciami. Inwestycja w kieszonki, czyli uchwyty z tworzywa sztucznego, jest bardzo opłacalna, gdyż zapewnia długą żywotność samego stelaża oraz materaca.

Jaki stelaż do łóżka wybrać – ciężar ciała

stelaż do łóżkaWybierając odpowiedni stelaż pod materac, konieczne jest zwrócenie uwagi na wagę ciała tych osób, które będą go użytkowały.

Stelaże przeznaczone dla jednej osoby lub dla dzieci zwykle mają możliwe obciążenie 80 kg. Nie są to jednak zbyt wytrzymałe produkty, dlatego najlepszym wyborem będą te o możliwym ciężarze ciała wynoszącym 130 kg. Na takim stelażu można bez przeszkód zmieniać pozycję bez obaw, że listewka się złamie lub pęknie. Zwracanie uwagi na wytrzymałość stelaża jest szczególnie istotne w przypadku kupowania stelaża do łóżka podwójnego. Ciężar dwóch osób na pewno będzie większy niż 80 kg, więc sprawdzą się te stelaże, które utrzymają bez przeszkód przynajmniej 130 kg. Istnieją też produkty o znacznie wyższej wytrzymałości – przeznaczone właśnie do łóżek podwójnych.

Na co zwrócić uwagę, kupując stelaż do łóżka?

Kiedy jesteś w sklepie lub przeglądasz ofertę stelaży w internecie, zwróć szczególną uwagę na kilka rzeczy – od nich może zależeć, czy wybrany stelaż będzie faktycznie wytrzymały i czy posłuży Ci przez długi czas.

Przede wszystkim zwróć uwagę na to, o czym pisaliśmy krótko powyżej – stelaż powinien być osadzony w ramie przy pomocy specjalnych uchwytów, najlepiej z miękkiego tworzywa. Dzięki temu możliwe będzie amortyzowanie uderzeń i nie dojdzie do skrzypienia. W ten sposób zapewnisz sobie długą żywotność i stelaża, i materaca, a także łóżka.

Przyjrzyj się również, jak gęsto osadzone są listewki stelaża. Jeśli są ułożone gęsto, to dobrze. Im gęstsze jest rozmieszczenie, tym lepiej, ponieważ materac będzie dokładniej podpierany. Im rzadziej z kolei, tym większe przerwy mogą się tworzyć i w tym miejscu materac może się zapadać. Przy okazji dobrze jest dowiedzieć się, czy i jak rozłożone są strefy twardości w stelażu, bo to bezpośrednio przełoży się na wygodę użytkowania materaca. Na przykład stelaże sosnowe są tak samo twarde na całej swojej powierzchni, zatem nie dają wyjątkowo dobrego podparcia i miękkości w odpowiednich partiach ciała. Najlepszy stelaż pod materac to ten posiadający siedem stref twardości (analogicznie sytuacja ma się z materacem, który również może posiadać siedem stref twardości – dobrze jest je ze sobą dopasować, by efekt był najlepszy).

Jaki stelaż do łóżka – regulowany czy nie?

Stelaże nieregulowane to najtańsze modele na rynku. To tradycyjne rozwiązanie, które znajduje się stale w poziomej pozycji. Są najbardziej popularne wśród klientów, którzy nie oczekują, aby ich łóżko dawało im różne pozycje do spania czy układania nóg.

Stelaże nieregulowane po prostu… leżą i nie da zmienić ich pozycji. Czym innym natomiast są stelaże regulowane, które pozwalają na zmienianie pozycji materaca. Te regulowane ręcznie pozwalają unosić nogi tak, by mogły one swobodnie odpoczywać i wracać do prawidłowego krążenia. Można też unieść tułów w taki sposób, że ciało będzie się znajdowało w pozycji siedzącej. To sprzyja podejmowaniu różnych aktywności, np. czytaniu czy oglądaniu filmów albo też funkcjonowaniu podczas choroby.

Zdrowotne znaczenie stelaża do łóżka

Stelaż do łóżka powinien być dobrze dobrany, ponieważ niesie ze sobą ważne znaczenie – jest istotny dla zdrowia, zwłaszcza dla zdrowia kręgosłupa. Jego elastyczność wpływa na fakt, że ciało otrzymuje niezbędną miękkość i jest odpowiednio ułożone podczas wielogodzinnego snu. Jeśli śpisz na boku lub na plecach, to Twój kręgosłup cały czas znajduje się w naturalnej pozycji, a Ty, kiedy rano się obudzisz, nie musisz martwić się bólami kręgosłupa. Elastyczny stelaż zapewnia odpowiednie punkty nacisku, jednocześnie nie uciskając na stawy ani na mięśnie. Dzięki temu rano budzisz się wypoczęty, a Twoje mięśnie nie dają Ci odczucia dyskomfortu.

Twardość – zarówno stelaża, jak i materaca – powinna być wypośrodkowana. Zbyt twarde miejsce do spania sprawi, że kręgosłup będzie napięty i sztucznie wyprostowany; zbyt miękkie z kolei sprawi, że się on zapadnie.


Stelaż do łóżka to bardzo ważny element. Trzeba dobrać go odpowiednio, aby dać sobie możliwość pełnego komfortu podczas snu. Dzięki niemu można zapewnić sobie zdrowie i każdy dzień bez bólu kręgosłupa, do tego pełen wypoczynek i w pełni regenerujący sen. Dobierz stelaż odpowiednio do swojego materaca i łóżka, zwracając uwagę na podpowiedziane przez nas szczegóły.

Komentarze ()

Produkt dodany do listy zakupów
Produkt dodany do porównania.