Jaki materac wybrać? 5 porad naszych ekspertów

Pytanie o to, jaki materac wybrać, stało się dla klientów ważną kwestią, odkąd zaczęliśmy bardziej świadomie podchodzić do kwestii wygodnego odpoczynku. Bardzo dobrze, że tak się stało i że skończyła się era spania na wersalkach. To krok w stronę zdrowia naszych kręgosłupów.

Jaki materac wybrać i dlaczego to ważne?

Jeszcze 20 lat temu nikogo nie dziwiło spanie na wersalce. Dzisiaj, kiedy większość z nas coraz bardziej zdaje sobie sprawę z własnego wpływu na swoje zdrowie, wersalki odchodzą w niepamięć i służą jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

Materac w głównej mierze odpowiada za to, jak czujemy się w ciągu dnia. Jesteś zapracowany, a może wstajesz w nocy do dziecka? Wcześnie wstajesz i musisz się wysypiać? Masz pracę, która wymaga niesamowitej koncentracji? W każdej z tych sytuacji musisz dostosować swój materac do potrzeb własnego kręgosłupa, dzięki czemu każdy Twój sen będzie kończył się… sukcesem. Mając dobrze dobrany materac, problemy z wysypianiem będziesz mógł zrzucać jedynie na karb bogatego życia towarzyskiego.

Jaki materac wybrać: twardy czy miękki?

jaki materac wybrać Gdyby dzisiaj ktoś Cię zapytał, jaki materac – twardy czy miękki – jest najzdrowszy dla kręgosłupa, to co byś odpowiedział? Większość z nas pewnie powiedziałaby, że twardy. Takie przekonanie pokutuje w naszym społeczeństwie, ale jest ono błędne. Skąd ono się wzięło? Prawdopodobnie myślimy tak dlatego, że twardość kojarzy się z trwałością i z profesjonalnym wykonaniem, tak jak na przykład w przypadku drewna.

Tak naprawdę nie ma nic gorszego niż zbyt twardy materac. Ułożenie kręgosłupa na takim materacu sprawia, że jest on nienaturalnie wygięty. To właśnie z tego powodu rano budzisz się nie tylko niewyspany, ale także z bólami w różnych miejscach. Wyobraź sobie, że tak się dzieje codziennie. I to przez kilka lat. Twój kręgosłup, co prawda, się przyzwyczaja, ale czy można tak naprawdę przyzwyczaić się do złej pozycji i nie reagować na nią w żaden sposób?

Faktem jest, że materac nie może być też zbyt miękki. Wówczas doprowadzi się do tego samego skutku: kręgosłup będzie ułożony w nienaturalnej pozycji, co może skutkować bólami w różnych jego odcinkach.

Zatem jaki materac wybrać? Dobry materac to ten dopasowujący się do naturalnych krzywizn kręgosłupa, a więc w pewnych miejscach zapadający się (miękki), a w innych pozostający bez zmian (twardy). Jednym z przykładów takich materaców są te piankowe (bez sprężyn). Pianka zapada się pod ciężarem ciała (np. kiedy klękniesz na materacu), ale kiedy wygodnie się położysz, odkształca się, wraca do poprzedniego stanu, a ugina się tylko tam, gdzie to konieczne.

Równocześnie pojawia się pytania o strefy twardości. Materace dzielą się na jedno-, trzy-, pięcio- i siedmiostrefowe, a to oznacza, że zaprojektowano je pod konkretne części ciała: głowę, szyję i barki, lędźwie, biodra, uda, łydki i stopy. Czy są niezbędne? Nie. Czy są wskazane? Tak, o ile jesteś średniego wzrostu i podczas snu nie zmieniasz ciągle pozycji.

Jaki materac wybrać: sprężyny czy pianka?

Wspomnieliśmy wyżej o tym, że materace piankowe są bardzo polecane dla każdego ze względu na naturalne dopasowanie do kręgosłupa. Są one dostosowane do osób w każdym wieku, także dla dzieci. Bardzo komfortowo się ich używa. Dostępne są materace piankowe z różną gęstością pianki i we wszystkich klasycznych rozmiarach.

Nie oznacza to jednak, że materace sprężynowe odchodzą do lamusa. Dzisiejsza technologia staje na głowie, by dać klientowi możliwie najszerszy wybór i jak najlepsze produkty. Obecnie sprężyny w niczym nie przypominają tych, które produkowano parę dekad temu. Nie wbijają się w plecy. Nie czuć ich przy każdej zmianie pozycji. Materace ze sprężynami produkowane są w sposób kieszeniowy. Oznacza to, że sprężyny schowane są w specjalnych woreczkach tkaninowych. Nie są też ze sobą połączone drutem. Im więcej sprężyn, tym lepiej, bo wtedy kręgosłup podparty jest w większej liczbie miejsc. I, co bardzo ważne, nie ma obaw, że ktoś się obudzi, kiedy będziesz się przekręcał z boku na bok – nowoczesne sprężyny nie skrzypią.

Podsumowując, żadne z rozwiązań nie jest gorsze. Trzeba jedynie wziąć pod uwagę własne potrzeby i oczekiwania, a także możliwości cenowe (materace piankowe są nieco droższe). Na tej podstawie można podjąć dobrą decyzję.

Jaki materac wybrać: droższy czy tańszy?

Nie trudno zgadnąć, że im wyższa cena, tym lepszy materac. Cena daje obraz zastosowanych materiałów. Jeśli są najwyższej jakości, to materac nie będzie z najniższej półki cenowej. Nie jest też tak, że tylko najdroższe materace opłaca się kupować. Jeśli nie masz żadnych poważniejszych problemów zdrowotnych (zwłaszcza z układem szkieletowym), nie potrzebujesz dodatkowych funkcji (np. materac z działaniem przeciwodleżynowym), to możesz ze spokojem zdecydować się na materac ze średniej półki cenowej.

Pamiętaj, że droższy materac to inwestycja na lata. Na długie lata. Najtańszy materac stosunkowo szybko (w porównaniu do droższego) straci swe właściwości, wyrobi się, a Ty i tak będziesz szukał czegoś nowego.

Jaki materac wybrać? Zawsze ze stelażem

Stelaż to jedna z najważniejszych części łóżka, która bezpośrednio łączy się z materacem. Mimo to często jest pomijany albo traktowany po macoszemu. Stelaż odpowiada bezpośrednio za odpowiednią wentylację materaca. Co to oznacza? Jeśli materac położony byłby bezpośrednio na prostej powierzchni, po jakimś czasie zacząłby pleśnieć z powodu gromadzącej się na nim wilgoci. Stelaż zapewnia oddzielenie od powierzchni, dzięki czemu powietrze swobodnie przepływa i nie powoduje zawilgocenia. Stelaż zawsze powinien być dopasowany do materaca.

Jaki materac wybrać – rozmiar

Rozmiary materacy do spania są dostosowane do liczby osób, które na nich śpią, oraz do ich wzrostu:

- niemowlęta: szerokość 60–100 cm, długość 120 lub 140 cm,

- dzieci: szerokość 70–90 cm, długość 160 cm,

- starsze dzieci: rozmiar 180×80 cm,

- dorośli: 80×200 cm i 90×200 cm, dwuosobowe: 140×200 cm, 160×200 cm, 180×200 cm.

Osobom, które są bardzo wysokie, proponuje się zamówienie materaca i łóżka na wymiar. Dzięki temu możliwe jest prawidłowe i wygodne wysypianie się.

A jeśli martwi Cię kwestia wyboru materaca dla dwojga, ponieważ każde z Was śpi inaczej i ma inną wagę ciała, możesz zdecydować się na połączenie dwóch mniejszych – każdego dostosowanego do potrzeb jednego z Was. Aby je połączyć, nakłada się na nie materac powierzchniowy, dzięki czemu w środku nie będziecie się zapadać.

Pojawia się także kwestia wysokości materaca, która świadczy o klasie produktu. Te dla dzieci osiągają wysokość 10 cm, z kolei dla dorosłych 18–20 cm. Oczywiście istnieją też modele niestandardowe, których wysokość sięga nawet 30 cm. Do czego służą te dane? Między innymi do tego, aby można było określić, jak głęboka ma być rama łóżka. Według zasad materac powinien wystawać poza ramę, a nie zapadać się w nią.

Jaki materac wybrać w miejsce starego?

Teraz Twoje zadanie polega na sprawdzeniu, czy materac, na którym śpisz, nadaje się do wymiany. Jak to sprawdzić? Przypomnij sobie, kiedy go kupiłeś. Zaleca się wymianę materaca co 7 lat, ale to dane schematyczne. Jego żywotność zależy w głównej mierze od użytego do produkcji materiału. Te piankowe mają 10 lat żywotności, a materace lateksowe nawet 12. Z kolei materace sprężynowe tylko 8 lat.

Jeśli Twój materac przekracza podane lata, sprawdź, jaki jest stopień jego zużycia. Równie dobrze jeszcze przez upływem podanych lat materac może okazać się zużyty. Nadmierna eksploatacja może skutkować koniecznością wcześniejszej wymiany.

To, jaki materac wybrać w miejsce poprzedniego, zależy między innymi od tego, w jakiej pozycji śpisz najczęściej. Jeśli na boku, to materac powinien mieć twardość między 3 a 6 (miękki, średni). Jeśli śpisz na plecach, to wybierz materac z przedziału 6–8, czyli średni, twardy. A jeśli na brzuchu, zakres ten wynosi 4–9 (średni, twardy).

Dobór materaca do sypialni to bardzo ważna kwestia. Od niej należy zacząć szukanie łóżka w ogóle. Do niego musisz dobrać dobry stelaż pod materac przepuszczający powietrze i w ten sposób przygotować sobie idealne posłanie do codziennego odpoczynku.

Komentarze ()

Produkt dodany do listy zakupów
Produkt dodany do porównania.