Jaki materac do spania?

Jaki materac do spania wybrać, skoro na rynku jest tak wiele rodzajów? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze materaca i dobierz model dla siebie. Podpowiadamy, na jakie aspekty wyboru materaca należy zwracać uwagę, aby konkretny produkt był jak najbardziej dostosowany do naszych potrzeb.

Materac do spania – szeroki wybór

jaki materac do spaniaJeśli nie masz odpowiedniej wiedzy w temacie materaców, to pewnie zastanawiasz się nad tym, jaki materac do spania wybrać. Ponieważ materac stanowi inwestycję na co najmniej kilka lat, jego wybór powinien być dobrze przemyślany.

Przede wszystkim trzeba znać najważniejszą zasadę. Wybór materaca to kwestia bardzo indywidualna. Możesz, co prawda, kierować się podpowiedziami bliskich i znajomych, jednak ostateczny wybór musi być podyktowany wyłącznie Twoimi potrzebami.

Masz szeroki wybór, jeśli chodzi o materace do spania. Na rynku dostępne są:

- materace piankowe,
- lateksowe,
- sprężynowe,
- kieszeniowe,
- bonelowe,
- termoelastyczne,
- hybrydowe,
- kokosowe.

Czy potrzebujesz nowego materaca do spania?

Zanim zdecydujesz się na zakup nowego materaca do spania, musisz sprawdzić, czy Twój obecny nadaje się już do wymiany. Będzie o tym świadczył stopień zużycia i widoczne ślady użytkowania. Na decyzję powinien również wpłynąć fakt, czy nadal śpi Ci się wygodnie, czy może komfort już dawno przeminął. Jeśli odczuwasz bóle po wstaniu z łóżka, masz problemy z zasypianiem, to bardzo możliwe, że materac faktycznie jest do zmiany. Również jeśli widzisz wyraźne wgniecenie w miejscu, w którym zwykle układasz głowę czy inną część ciała, to znak, że potrzebujesz nowego produktu.

Średnia żywotność poszczególnych materaców wygląda następująco:

- lateksowe – 12 lat,
- piankowe – 10 lat,
- sprężynowe – 8 lat,
- hybrydowe – 10 lat.

Jak widać, materac powinien być wymieniany średnio co 8–10 lat. Chyba że zauważasz, że jest zniszczony lub stracił swoje właściwości (np. z powodu niewłaściwego użytkowania), powinieneś go wymienić wcześniej. To ważne, ponieważ wpływa bezpośrednio na zdrowie Twojego organizmu i całego ciała, odpowiada za pełen wypoczynek.

Najlepszy materac do spania

Materace dzielą się na wyższą i niższą klasę produktu, co wyraźnie widać po ich cenach. Ponieważ na rynku jest ich bardzo duża ilość, wybór wcale nie jest prosty. Poniżej wymieniamy kilka typów materaców, które należą do najczęściej wybieranych (i polecanych). Cechują się wyższą półką jakościową i cenową, gwarantując odpowiedni wypoczynek i właściwe podparcie dla kręgosłupa.

Materace sprężynowe – kojarzą się z tradycyjnymi rozwiązaniami. Faktycznie wykorzystują sprężyny tak jak wiele lat temu, jednak te współczesne są wyposażone w nowoczesne rozwiązania, dzięki czemu ich jakość jest lepsza, a komfort spania podniesiony. Spośród materaców sprężynowych na uwagę zasługują przede wszystkim te kieszeniowe. Wykorzystują one tradycyjne rozwiązanie, jakim są sprężyny umieszczone wewnątrz, jednak nie ma obaw, że będą one doskwierać podczas snu. Sprężyny umieszczone w specjalnych materiałowych kieszeniach połączone jednym drutem są jakby rozdzielone. Kiedy jedna się zepsuje, nie pociąga za sobą następnej. Poza tym nie czuć ich podczas zmiany pozycji. Sprężyny umieszczone w osobnych kieszonkach działają osobno, są od siebie niezależne, dlatego najlepiej dopasowują się, do kształtu ciała, zapewniając mu właściwe podparcie w konkretnych punktach.

Tak więc materace sprężynowe wykorzystują jednocześnie znane, tradycyjne rozwiązania oraz nowoczesne podejście do klasyki.

Drugim typem bardzo popularnego materaca jest materac piankowy. Chętnie wybierany przez klientów ze względu na miękkość i przyjemne doznania, jakie daje podczas snu. Trzeba pamiętać, że pianka piance nierówna, ponieważ dostępne są różne wypełnienia, np. pianka termoelastyczna, wysokoelastyczna, poliuretanowa, zwykła. Jednym z bardziej profesjonalnych wypełnień jest pianka wysokoelastyczna, co odbija się również na jej wyższej cenie. Kupując ją, możesz mieć pewność, że dajesz swojemu kręgosłupowi to, co najlepsze. Pianka idealnie dostosowuje się do kształtu ciała, dzięki czemu śpi się na niej i wygodnie, i bezpiecznie. Twój kręgosłup odczuje różnicę w porównaniu z Twoim poprzednim materacem innego rodzaju. Szczególnie poleca się je tym osobom, które cierpią na problemy z kręgosłupem – pianka działa przeciw bólom.

Z kolei materace z pianką poliuretanową nie są zbyt polecane, ponieważ szybko się odkształcają. Jeśli odkształcą się wcześniej niż po 8–10 latach użytkowania, będziesz zmuszony kupić nowy produkt, co nie wypadnie zbyt dobrze cenowo. Zatem lepiej od razu wydać nieco więcej i cieszyć się dobrym materacem i właściwym użytkowaniem przez wiele lat.

Twardość materaca do spania

Materac do spania powinien mieć twardość dopasowaną do Twoich potrzeb. Nie ma twardości ogólnej, która można przypisywać do określonych rodzajów materaców pod względem wykorzystanych materiałów. Każda twardość musi być dostosowana do konkretnej osoby, wziąwszy pod uwagę jej ciężar, wzrost, budowę ciała, ale i preferencje dotyczące miękkości.

Stopnie twardości są oznaczane jako H1, H2, H3 i H4. Opiszemy je pokrótce:

- H1 dla osoby o wadze do 60 kg,
- H2 dla osoby o wadze od 50 kg do 80 kg,
- H3 od 70 kg do 110 kg,
- H4 powyżej 100 kg.

Do tego należy dodać indywidualne preferencje i w ten sposób można wybrać odpowiednią twardość materaca dla siebie. Przykładowo osoba, która waży 60 kg (czyli według powyższego schematu wpasowuje się w twardość materaca H2) i lubi twarde materace, nie powinna kupować materaca o twardości H2, ale H3. Powyższy schemat jest uogólniony i odnosi się do statystycznych preferencji.

Jaki materac do spania dla dwóch osób?

O ile wybór materaca dla jednej osoby wiąże się z koniecznością dopasowania do potrzeb jednego użytkownika, o tyle trudniej jest w przypadku dwóch osób. Łóżka dwuosobowe i łoża małżeńskie wymagają materaca, który jest dostosowany do potrzeb dwóch użytkowników. Jeśli jednak różnica w wadze ciała pomiędzy nimi jest spora, może to nastręczać kłopotów. Jak z tego wybrnąć?

Jeśli jedna z osób woli materac twardy, a druga miękki, można pójść na kompromis i wybrać uśrednioną twardość. Z tym, że ani jedna, ani druga osoba nie będzie w pełni zadowolona. Najlepszym wyjściem z sytuacji jest wybór dwóch różnych materaców pojedynczych i połączenie ich w jednym łóżku poprzez założenie podwójnego materaca nawierzchniowego.

Można też wybrać materac o dwóch stopniach twardości, który od połowy będzie miększy, a na drugiej połowie twardszy.

Warto pamiętać, żeby wybierać materace, które nie będą powodować dyskomfortu u drugiej osoby. Zmiana pozycji często odbija się na braku wygody drugiego użytkownika, dlatego najlepiej sprawdzą się materace sprężynowe kieszeniowe, które nie przekazują ruchów na drugą stronę materaca.

Stelaż pod materac do spania

Kupując materac do spania, pamiętaj o stelażu. Jest on niezbędnym dodatkiem, który pozwala na umieszczenie materaca na ramie łóżka. Wydłuża żywotność materaca, ponieważ daje możliwość swobodnego przepływu powietrza. Zwykle stelaże są dopasowane do konkretnych materaców, dlatego dobrze jest kupować od razu.


Źle dobrany materac do spania

Jeśli mimo wskazówek i zdobytych informacji nadal martwisz się, że Twój ostateczny wybór nie będzie trafiony, skorzystaj z możliwości 30-dniowego testowania. To bardzo dobre rozwiązanie stosowane przez wielu producentów. Wybierasz materac, który wydaje Ci się wygodny, ale okazuje się, że nie możesz się przyzwyczaić, nieodpowiednio podpiera Twój kręgosłup, rano budzisz się z bólem pleców. Możesz oddać wybrany produkt i zdecydować się na inny – bez szkody dla swojego kręgosłupa. Pamiętaj również o tym, żeby przemyśleć każdy wybór. Źle dobrany materac do spania będzie skutkował bezsennością, niewyspaniem, brakiem energii do podejmowania codziennych obowiązków i przede wszystkim bólami pleców, kończy, szyi. Oszczędź sobie tego, dobierając materac idealnie do swoich potrzeb.


Jaki materac do spania wybrać, kiedy na rynku jest tyle możliwości? Sprawdź, które dopasowują się do Twoich potrzeb, i wypróbuj konkretne modele.

Komentarze ()

Produkt dodany do listy zakupów
Produkt dodany do porównania.