Jaki materac dla dziecka?  Oto, na co musisz zwrócić uwagę

To, jaki materac dla dziecka jest odpowiedni, zależy w dużej mierze od jego wieku. Warto dobrać go odpowiednio, pamiętając, że dzieci rosną. Niemowlę na zbyt miękkim materacu nie będzie mogło się obracać, z kolei przedszkolak na zbyt twardym poczuje dyskomfort. Na co zwrócić uwagę? Dowiesz się poniżej.

Jaki materac dla dziecka wybrać?

Jesteś rodzicem malucha? Pewnie zastanawiasz się, co zrobić, żeby jak najlepiej przysłużyć się jego prawidłowemu rozwojowi. Bez względu na to, w jakim wieku jest Twoje dziecko, dobrze trafiłeś. Podpowiemy Ci, jaki materac dla dziecka wybrać, aby odpowiedzieć na wszystkie jego potrzeby w zależności od wieku. Każde dziecko potrzebuje innych wymiarów materaca – to jasne. Trzeba jednak wiedzieć, że oprócz rozmiaru liczy się także twardość materaca oraz materiał, z jakiego został wykonany. Poniżej znajdziesz kilka cennych informacji na ten temat.

Jaki materac dla dziecka po urodzeniu?

materac dla dzieckaNoworodek, a potem niemowlak, w łóżeczku spędza większą część dnia. Dlatego tak ważne jest, żeby dobrać mu właściwie materac, który w zasadzie jest dużo ważniejszy niż to, z jakiego materiału wykonana jest pościel. Materac wpływa bezpośrednio na stan sylwetki, podpiera kręgosłup lub odwrotnie – sprawia, że bolą plecy. Tak jak w przypadku dorosłych osób materac odpowiada za to, czy dziecko budzi się wypoczęte. A jest o tyle ważniejszy, że kształtuje małe plecki, które za parę lat będą musiały radzić sobie z codziennymi obowiązkami. Zatem jaki materac dla dziecka wybrać, aby wspierać jego rozwój?

Na rynku można znaleźć bardzo dużo różnego rodzaju materaców dla noworodków i niemowlaków. Aby wybrać najlepszy, konieczne jest zdobycie wiedzy na temat tego, co jest niezbędne w rozwoju tak małego dziecka.

Rodzice najczęściej zastanawiają się, jaka powinna być twardość materaca dla maluszka. W drugiej kolejności pytają o materiał, z jakiego powinien być on wykonany. Maluszek nie potrafi jeszcze zmieniać pozycji, przekręcać się z boku na bok, ponieważ jego mięśnie dopiero nabierają wprawy. Jedyne, na co może sobie pozwolić, to przekręcanie główki. Stopniowo dziecko będzie nabierało kolejnych umiejętności i nauczy się na przykład przekręcać na brzuszek. Aby mu to umożliwić, trzeba wyposażyć jego łóżeczko w odpowiedni materac. Nie jesteś w stanie stwierdzić, w którym momencie Twoje dziecko „przeskoczy” na inny etap rozwoju, więc musisz się do tego przygotować odpowiednio wcześnie – najlepiej zanim dziecko się urodzi.

Miękki materac nie jest odpowiedni dla tak małego dziecka, ponieważ przy próbach zmiany pozycji niemowlę będzie się w niego zapadało. Stworzenie niemowlakowi zbyt miękkiego środowiska do odpoczynku sprawi, że będzie on miał trudności z samodzielnym podejmowaniem kolejnych kroków we własnym rozwoju, a to przecież bardzo ważne, by od samego początku umiał sam wykonać jak najwięcej czynności.

Idealny zatem będzie materac nie za twardy, nie za miękki – taki pomiędzy. Jeśli pod dzieckiem robi się dołek, kiedy leży – materac nie jest właściwie dobrany. Jeśli dziecko nie może sobie znaleźć miejsca, „umościć się” i jest niespokojne, to również znaczy, że materac nie jest właściwie dobrany – jest za twardy.

Oprócz tego, że ma być średniotwardy, musi też być bezstrefowy. Co to oznacza? Nie powinien mieć wyznaczonych konkretnych miejsc na główkę i na nóżki. Dziecko układa się przecież w przeróżnych pozycjach, a kręgosłup musi być równomiernie podparty w każdym miejscu. Wyznaczenie stref mogłoby skutkować nieprawidłowym ułożeniem ciała podczas snu.

Jaki materac dla dziecka po urodzeniu – rodzaje

Bardzo dobrą opcją dla niemowlaka jest materac piankowy. Zanim jednak kupisz konkretny, sprawdź, w czym możesz wybierać. Rynek oferuje bardzo dużo różnych możliwości, jednak nie wszystkie nadają się dla niemowlaków:

- pianka poliuretanowa – jest stosunkowo tania i ma niską cenę, jednak jest też podatna na odkształcenia, więc nie posłuży długo w dobrym stanie; kiedy się odkształci, trzeba zmienić materac,

- pianka poliuretanowa wysokoelastyczna – jest dużo bardziej sprężysta i elastyczna niż poprzednia, charakteryzuje się bardzo dobrą wentylacją, więc da dziecku komfortowe warunki do odpoczynku,

- pianka termoelastyczna – dostosowuje się do sylwetki, ponieważ reaguje na temperaturę ciała dziecka; może powodować przegrzewanie się dziecka podczas snu; sprawdzi się w przypadku starszych dzieci, nie niemowlaków.

Oprócz materaców piankowych dostępne są również:

- materace sprężynowe – wypełnione sprężynami, bardzo trwałe, wygodne i dobrze podpierające kręgosłup we wszystkich punktach,

- materace lateksowe – wykonane z antybakteryjnego materiału; są trwałe, elastyczne, dobrze podpierają kręgosłup,

- materace kokosowo-gryczane – bardzo popularne, składające się z naturalnych włókien ze skorupy kokosa oraz gryki, zapewniają dobre podparcie dla kręgosłupa, ale mają minus: mogą powodować rozwijanie się pleśni.

Jaki materac dla dziecka – atesty

Zanim zdecydujesz, jaki materac dla dziecka kupisz, sprawdź, czy wybrany model posiada niezbędne certyfikaty i atesty. Oto niektóre z nich:

- atest Państwowego Zakładu Higieny – według niego materac spełnia wymogi higieniczne i nie ma w nim szkodliwych substancji,

- Pozytywna Opinia Instytutu Matki i Dziecka – daje znać, że materac jest całkowicie bezpieczny dla maluszka,

- Certyfikat Oeko-Tex Standard – materac spełnia europejskie normy jakości i bezpieczeństwa.

Jaki materac dla dziecka w wieku przedszkolnym?

Kiedy Twoje dziecko zaczyna swoje pierwsze przedszkolne przygody, dociera do Ciebie, że czas płynie za szybko. Na pewno pojawi się wzruszenie, a może nawet łzy. Pamiętaj, że na każdym etapie rozwoju musisz wspierać swojego malucha i zapewnić mu jak najlepsze warunki do wzrostu – w każdej dziedzinie.

Kiedy już wyposażysz go w większe rozmiary ubranek i wygodne buty na przedszkolne dywany, pomyśl o tym, na czym będzie spał. Odpowiedni materac to gwarancja, że dziecko będzie dobrze się wysypiało, właściwie odpoczywało, a to da mu siłę do podejmowania nowych obowiązków i nawiązywania przedszkolnych przyjaźni.

Dziecko w wieku przedszkolnym może już spać w łóżku. Zwykle ta zmiana przypada na wiek 2,5–3,5 roku. Nie jest już maluszkiem, mimo to jego układ szkieletowy ciągle się kształtuje. Bardzo ważne jest, aby jego kręgosłup otrzymał odpowiednie podparcie. By spełnić ten wymóg, twardość materaca musi być dobrana na odpowiednim poziomie – nie może być za miękki (dziecko nie może się w nim zapadać) ani za twardy (podczas leżenia musi być wygodnie).

Oprócz tego, że dzieci przechodzą z łóżeczka do łóżka, przechodzą też okres odpieluchowania. Zdarza się, że te dwie nowości w ich życiu zachodzą jednocześnie. Aby mieć pewność, że przez cały okres spania na danym materacu dziecko będzie się znajdowało w higienicznych warunkach, trzeba postawić na dobre materiały. Sprawdzi się tu na przykład materac piankowy termoelastyczny. Jego pokrowiec można zdjąć, wyprać i nie obawiać się, że zbiorą się w nim niebezpieczne dla zdrowia bakterie.

Wybierając materac dla dziecka w wieku przedszkolnym, musisz myśleć na zapas. Może on posłużyć dłużej – nawet od końca podstawówki – pod warunkiem, że dobierzesz odpowiedni rozmiar. Możliwości masz takie: 80×180 cm, 90×180 cm, 80×190 cm, 90×190 cm. Możesz też wybrać standardowe rozmiary dla dorosłych, pamiętając, że samo łóżko musi być bezpieczne dla dziecka – najlepiej sprawdzi się takie z barierkami. Mają one za zadanie ochronić jeszcze małe dziecko przed ewentualnym upadkiem.

Kokosowy i gryczany – jaki materac dla dziecka?

Powyżej wspomnieliśmy już o materacach wykonanych z naturalnych materiałów. Przez pewien czas materace kokosowe i gryczane lub kokosowo-gryczane były bardzo często wybieraną przez rodziców opcją. Włókna kokosowe charakteryzują się twardością i przewiewnością, natomiast zaletą gryczanego jest pochodzenie z natury i przewiewność. Ten rodzaj materiału na materac może sprawić jednak nieco kłopotu. Naturalne składniki są lubiane przez robaki. Dlatego zanim zdecydujesz się na taki rodzaj materaca, koniecznie sprawdź, czy producent posiada wszystkie niezbędne atesty i certyfikaty.


Wybierz taki materac dla swojego dziecka, aby przysłużyć się jego użytkownikowi. Zwróć uwagę na komfort, ale przede wszystkim na to, by maluch mógł dobrze się rozwijać, nie odczuwając przy tym bólu w kształtującym się dopiero kręgosłupie.

Komentarze ()

Produkt dodany do listy zakupów
Produkt dodany do porównania.