Jaką poduszkę wybrać?

Jaką poduszkę wybrać, kiedy rynek daje tak wiele możliwości? Na co się zdecydować? Podpowiadamy, z jakich rodzajów wybierać, by odpowiedzieć na swoje potrzeby. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę różnych wypełnień poduszek oraz inne wskazówki dotycząc wyboru. Mamy nadzieję, że będą pomocne.

Jaką poduszkę wybrać – funkcje poduszki

Na rynku dostępne jest całe mnóstwo różnego rodzaju poduszek do spania. Jaką poduszkę wybrać, aby sen mógł być w pełni satysfakcjonujący i przynoszący odprężenie? Taką, która jest dostosowana do potrzeb kręgosłupa. Możesz być zdziwiony. W końcu poduszka znajduje się pod głową, pomyślisz. Jednak to, jak leży głowa, w dużym stopniu wpływa na to, jak ułożony jest kręgosłup w odcinku szyjnym.

Wydaje się, że poduszka stanowi taki element wyposażenia łóżka, że nie trzeba się nad nią zbyt długo rozwodzić. Być może faktycznie stanowi nieco łatwiejszy wybór niż materac czy stelaż pod niego, jednak jest ona pewnego rodzaju wisienką na torcie. Nie, nie, nie chodzi o to, że odpowiada za odbiór estetyczny łóżka – raczej stanowi ukoronowanie starań o to, by na łóżku spało się naprawdę wygodnie. Choć i funkcję estetyczną bardzo doceniamy. Jaką poduszkę wybrać do spania, by nie pojawiały się niepotrzebne bóle kręgosłupa, głowy, mięśni czy szyi? Najprościej i najszybciej odpowiedzieć, że te najpopularniejsze puchowe wysokie poduszki raczej odpadają.

Rodzajów poduszek jest sporo. Można się w pogubić w pierzach, piankach i innych wkładach. Zaprezentujemy kilka z nich, żeby rozjaśnić Ci pole widzenia. Może któraś przypadnie Ci do gustu.

Jaką poduszkę wybrać? Poduszka z naturalnym wypełnieniem

Poduszka z naturalnym wkładem to produkt znany od wieków. To on był wykorzystywany jako pierwszy, zanim człowiek doszedł do innych sztucznych wynalazków. Naturalny wkład dało się najprościej pozyskać, wiec nie dziwi, że był wykorzystywany na tak szeroką skalę. Poduszki z pierza czy puchu są najlepszym wyborem z uwagi właśnie na naturalność i brak sztucznych dodatków. Oczywiście posiadają też trochę minusów, w związku z tym warto przemyśleć wszystkie plusy i minusy tego rozwiązania.

- Poduszka z puchem – puch w takiej poduszce pochodzi najczęściej z ptactwa wodnego (czyli gęsi i kaczek), a konkretniej z miękkich piór piskląt. W związku tym piórka są bardzo lekkie, co wpływa bezpośrednio na lekkość poduszki. Zaletą tego rodzaju wypełnienia jest wkład łatwo absorbuje wilgoć i zapewnia izolację cieplną. Dzięki temu jest to najcieplejszy rodzaj wypełniania, a który sprawdza się szczególnie zimą. Puchowe poduszki znamy od czasów naszych babć, które w większości nie wyobrażały sobie spania pod innym wypełnieniem niż właśnie puchem.

- Poduszka z pierzem – to bardzo podobne wypełnienie do tego pierwszego, pochodzi z tego samego ptactwa; produkt taki jest nieco tańszy niż puch, ponieważ stanowi połączenie puchu i piór.

- Poduszka z półpuchu – to również produkt znajdujący się pomiędzy puchem a pierzem, który w większości stanowi pierze, a tylko kilkanaście procent to puch. To również tańsze rozwiązanie niż poduszka w całości z puchu.

- Poduszka z innym wypełnieniem (np. gryką, kokosem).

Jaką poduszkę wybrać do spania? Zanim podejmiesz decyzję, musisz dowiedzieć się także, jakie są negatywne aspekty takiego rozwiązania. Minusem wszystkich poduszek naturalnych jest to, że dość szybko się ubijają i przyjmują stały kształt. Z tego powodu mogą się stać niewygodne. Z dzieciństwa na pewno pamiętasz, jak mama lub babcia dokładała puchu lub pierza do poszewki. To właśnie tak wygląda uzupełnianie poduszki, która w ten sposób od początku będzie służyć w dobrym stanie.

Druga sprawa to fakt, że naturalne wypełnienie jest lubiane przez bakterie. Można sobie z tym poradzić, często zmieniając wkład na nowy.

Jaką poduszkę wybrać? Wypełnienie pianką

jaką poduszkę wybraćOprócz naturalnego wypełnienie na rynku znajduje się również mnóstwo propozycji innego wypełnienia zaprojektowane przez człowieka.

Na pierwszym miejscu trzeba wymienić poduszkę z pianki. Jest ona bardzo wygodna i nigdy się nie ubije, więc przez cały okres użytkowania będzie służyć tak samo dobrze. Poduszki piankowe lekko się zapadają pod ciężarem ciała, dzięki czemu dają poczucie dużej wygody. Świetnie się sprawdzają w przypadku osób, które często odczuwają bóle kręgosłupa. Poduszki z pianki gwarantują dobre ułożenie głowy, szyi, a tym samym całego kręgosłupa, dzięki czemu problemy z bólami pleców znikają. Dzięki dobrze wyprofilowanej poduszce znikną też problemy z bezsennością.

Jest kilka rodzajów poduszek piankowych:

- poduszka memory – wykonana z pianki poliuretanowej typu memory, czyli pianki wysokiej jakości, o dużej gęstości i o właściwościach termoelastycznych; ona idealnie dopasowuje się do kształtu głowy, ponieważ reaguje na temperaturę i wagę ciała, uginając się odpowiednio do nich; kiedy wstaniesz z łóżka, pianka wróci do swojego pierwotnego kształtu, dlatego będzie służyć przez długi czas,

- profilowana poduszka z pianki poliuretanowej – wycinana jest z boków tej pianki, dlatego jest nieco twardsza niż ta opisywana wyżej; śpi się na niej wygodnie przede wszystkim w dwóch pozycjach: na boku i na plecach,

- poduszka lateksowa – lateks to bardzo sprężysty materiał, który doskonale dopasowuje się do kształtu głowy i potrzeb całego ciała; dodatkowym plusem lateksu jest fakt, że cechuje się bakteriobójczością.

Jaką poduszkę wybrać? Wypełnienie poliestrowe

I wreszcie poduszki poliestrowe. Jako że są syntetyczne, są też antyalergiczne. Najbardziej polecane dla osób z alergiami, ponieważ zapewniają spokojny sen. Można ją prać w wysokiej temperaturze. A oto jej rodzaje:

- poduszka wypełniona włóknem poliestrowym – w środku znajdują się cieniutkie niteczki poliestru; minusem jest to, że poduszka szybko się wysłuży, ponieważ łatwo ją ubić,

- poduszka wypełniona włóknem poliestrowym z warstwą silikonu – poduszka podobna do poprzedniej z tym, że bardziej zadbano o to, by wypełnienie się nie ubijało, zatem posłuży dłuższy czas,

- poduszka z kuleczkami HCS – w poduszce znajdują się kuleczki z włókna silikonowego, które przypominają puch naturalny; poza tym nie zbija się, zatem posłuży przez dłuższy czas.

Jaką poduszkę kupić ostatecznie?

Na rynku można znaleźć bardzo dużo różnych propozycji dotyczących poduszek. Jaką poduszkę kupić, aby zagwarantować sobie komfortowy sen, a rano budzić się bez bólu pleców i głowy? Jeśli lubisz naturalne i ekologiczne rozwiązania, to puch lub pierze będą właściwymi produktami dla Ciebie. Z kolei jeśli wolisz rozwiązania bardziej higieniczne, w których istnieje bardzo małe podobieństwa rozwoju bakterii, zdecyduj się na poduszkę piankową lub poliestrową. Współczesne poduszki są tak dobrze zaprojektowane, że zapewniają wygodny i bezpieczny sen. Dopasuj jej rodzaj do swoich potrzeb, aby cieszyć się komfortem na najwyższym poziomie.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, jakim materiałem poduszka jest obłożona z zewnątrz. Najbardziej sprawdzi się naturalne pokrycie bawełniane. Łatwo je prać, nie jest syntetyczne i zapewnia dobrą wentylację.

Jaką poduszkę wybrać do spania – wymiary i wysokość

Nie tylko wypełnienie jest ważne. Zaraz za nim należy zwrócić uwagę na rozmiar tak, aby poduszka podpierała całą głowę. Standardowe wymiary to 40×40, 60×70 lub 70×80 cm, przy czym najbardziej polecane są mniejsze rozmiary z uwagi na to, że podpierają tylko głowę. Duże poduszki, które mieszczą się nawet pod ramionami, powodują nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa i pojawienie się bólu.

Wysokość poduszki również nie powinna być zbyt wysoka, ponieważ wtedy cała sylwetka będzie ułożona nieprawidłowo. Zalecana wysokość to ok. 7–8 cm.


Zatem jaką poduszkę kupić, by odpowiedzieć na swoje potrzeby? Przede wszystkim niezbyt wysoką – tę kwestię łatwo dograć, ponieważ od razu, na pierwszy rzut oka widać, która jest za wysoka. Po drugie warto dowiedzieć się, jaki rodzaj wypełniania się w niej znajduje, aby dobrać je do swoich preferencji. Dzięki naszym podpowiedziom na pewno znajdziesz coś, co Ci odpowiada, a Twój sen zmieni się nie do poznania. Będziesz budzić się wyspany i bez jakiegokolwiek bólu.

Komentarze ()

Produkt dodany do listy zakupów
Produkt dodany do porównania.