Jak wyczyścić materac?

Jak wyczyścić materac z trudnych plam albo po prostu go odświeżyć, usuwając bakterie? Wystarczy poznać kilka skutecznych domowych sposobów. Dzięki nim czyszczenie materaca będzie proste i będzie można robić to regularnie, dbając o higienę podczas snu, a przy tym zapewniając sobie bezpieczny wypoczynek.

Jak wyczyścić materac – dlaczego to takie ważne?

Materace wybieramy między innymi zwracając uwagę na to, by przez długi czas były czyste. Szczególną uwagę zwracają na to alergicy, dla których kontakt z różnego rodzaju zabrudzeniami może okazać się przyczyną problemów z oddychaniem czy innych nieprzyjemnych objawów. Dlatego tak ważne jest zapewnienie sobie nie tylko materaca odpornego na gromadzenie się bakterii, ale i takiego, z którego łatwo będzie usunąć ewentualne plamy. Jak wyczyścić materac? Nie jest to trudne. Trzeba tylko zapoznać się z kilkoma wskazówkami na ten temat.

Dobry materac łatwo utrzymać w czystości, ponieważ jego materiały pozwalają na łatwe usuwanie zabrudzeń. Mogą się oczywiście zdarzyć nieprzewidziane okoliczności i trzeba będzie zadbać o to, by usunąć plamy i by nie pozostały one na zawsze na tkaninie materaca. Jak wyczyścić materac, by znowu był idealnie czysty?

Dlaczego czyszczenie materaca jest tak ważne? Ponieważ pozwala usunąć gromadzące się roztocza, bakterie i inne zabrudzenia. To ważne dla utrzymania higieny spania, która w dużej mierze wpływa na zdrowy i bezpieczny sen. Nie wystarczy samo odkurzenie materaca i usunięcie z niego kurzu czy złuszczonego naskórka. Konieczne jest wejście głębiej w jego strukturę tak, by można było usunąć 100% zabrudzeń.

Jak wyczyścić materac odkurzaczem?

Czyszczenie odkurzaczem to najprostsza i najszybsza metoda sprzątania, którą można powtarzać przynajmniej raz w tygodniu. Dzięki temu można utrzymać materac w czystości na bieżąco, dzięki czemu podczas gruntownego czyszczenia ilość zabrudzeń koniecznych do usunięcia będzie dużo niższa.

Warto zwrócić uwagę na to, by odkurzacz był wyposażony w filtr antyalergiczny, dzięki czemu możliwe stanie się zatrzymanie bakterii i ich odchodów wewnątrz worka na zabrudzenia, a nie wydostawanie się och na zewnątrz, do powietrza – wówczas sprzątanie nie miałoby sensu, bo zanieczyszczenia wracałyby na swoje dawne miejsce i były też rozsiane po całym pomieszczeniu.

Powinien sprawdzić się zwykły odkurzacz, którego na co dzień używasz do odkurzania. Możesz dodatkowo użyć środka piorącego do odkurzaczy, aby spotęgować efekt. Mimo że zwykle urządzenia i środki są dostosowane do prania materiałów, warto wykonywać tę czynność na zewnątrz w ciepły dzień.

Jak wyczyścić materac na mokro?

jak wyczyścić materacCzyszczenie materaca na mokro jest skuteczniejsze niż odkurzanie nawet ze środkami piorącymi. Najlepiej sprawdza się czyszczenie parowe, ponieważ umożliwia ono dokładne, głębokie czyszczenie oraz dezynfekcję dzięki gorącej parze. W tym przypadku sprawdzą się najlepiej środki do czyszczenia tapicerki, ponieważ są delikatne, a przy tym nie powodują podrażnienia skóry. Można też spróbować rozwodnionego środka piorącego, czyli tzw. aktywnej piany.

Jak wyczyścić materac sodą oczyszczoną?

Soda oczyszczona to środek, który święci triumfy w naszych gospodarstwach domowych. A to dzięki temu, że działa szybko, prosto i powoduje podrażnienia skóry jak znane i rozpowszechnione środki chemiczne. Do czyszczenia materaca także się sprawdzi – sama lub z dodatkiem aromatycznych olejków, które pozostawią zapach. Sodę należy rozprowadzić po całym materacu i pozostawić na kilka godzin, aby zadziałała. Po tym czasie należy ją dokładnie odkurzyć – jeśli pozostanie jej choć trochę, będzie unosić się w powietrze.

Jak wyczyścić materac z moczu?

Jeśli macie małe dzieci, to na pewno nieobce jest Wam spanie w więcej niż dwie osoby. Kiedy dziecko śpi na łóżku z rodzicami, warto wcześniej ubezpieczyć się przed ewentualnymi zabrudzeniami – dzieci w nocy się moczą i trudno coś na to poradzić. Lepiej zawczasu podjąć kroki, dzięki którym możliwe będzie łatwe wyczyszczenie materaca.

Podobnie sytuacja ma się z materacami przeznaczonymi dla dzieci. To nic nowego, że dziecko w każdym wieku może zmoczyć materac, dlatego ważne jest, by wiedzieć, jak sobie w takiej sytuacji poradzić.

Także opiekunowie osób starszych i chorych, które stale muszą leżeć w łóżku, mierzą się z problemem usuwania moczu z materaca.

Dbałość o czystość materaca zakłada między innymi podłożenie pod materac specjalnego podkładu, który nie przepuści cieczy w jego głąb. Dzięki niemu można spać spokojnie, nie martwiąc się, że rano trzeba będzie szybko zajmować się praniem i dokładnym czyszczeniem.

To jedna z opcji, ale nie zawsze skuteczna. Może się zdarzyć tak, że podkład w wyniku ruchów dziecka czy osoby dorosłej zmieni położenie, a mokra plama i tak przeniknie na materac. W takim przypadku przyda się specjalny pokrowiec na materac – tylko on ulegnie zabrudzeniu, a sam materac pozostanie czysty. Łatwo się go zakłada i zdejmuje, dzięki czemu można go włożyć do pralki i po prostu wyprać. To gwarancja, że materac, na którym śpimy, pozostanie czysty. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musisz też martwić się, że czyszczenie materaca długo trwa i trzeba wyczekiwać słonecznej pogody – można go wyczyścić w dowolnym momencie, o każdej porze roku i za każdym razem, kiedy pojawią się jakiekolwiek zabrudzenia.

Zapach moczu to uciążliwy problem, dlatego warto znać domowe sposoby pomagające go usunąć. Na początku trzeba przemyć materac zimną wodą, aby zmniejszyć stężenie moczu w tkaninie. Następnie można zastosować typowe chemiczne środki dostępne w sklepach albo pokusić się o nieco bardziej złożone, ale bezpieczniejsze dla tkaniny rozwiązania: mieszankę wody z boraksem, czyli solą sodową kwasu borowego. W ten sposób powstanie pasta, dzięki której można z łatwością usunąć i plamę, i nieprzyjemny zapach. Można też wykorzystać do tego inny domowy składnik – mąkę kukurydzianą. Mąkę należy wetrzeć w plamę, a następnie ją spłukać.

Do czyszczenia plam moczu z materaca przyda się również zwykła woda utleniona – ale trzeba pamiętać, że nie do wszystkich tkanin.

Jak wyczyścić materac z krwi?

Drobne krwawiące rany czy też krwawienie comiesięczne u kobiet mogą powodować, że na materacu pozostanie bardzo widoczna plama z krwi. Jak wyczyścić materac z krwi, aby jednocześnie go nie zniszczyć?

Ze wszystkich tkanin najlepiej usuwać świeżą krew – wówczas jest pewność, że plama zniknie w całości i nie pozostawi po sobie nieestetycznych odbarwień. Świeża krew bez problemu usuwa się za pomocą zimnej wody. Można do niej dodać odrobinę szarego mydła. Wystarczy delikatnie pocierać tkaninę w miejscu wystąpienia plamy i dzięki temu plama na pewno zniknie. Trzeba pamiętać, by nie używać do tego ciepłej ani gorącej wody – w przypadku krwi ma ona odwrotne działanie niż w przypadku innych plam. Krew utrwala się na materiale przy kontakcie z ciepłą albo gorącą wodą.

Jest jeszcze kilka innych sprawdzonych środków, które pomogą usunąć plamy z krwi:

- soda oczyszczona – postępować tak, jak podano powyżej we fragmencie o sodzie,

- boraks – postępować tak, jak podano powyżej we fragmencie o boraksie,

- alkohol – plamy z krwi dobrze usuwają się przy użyciu czystego alkoholu; alkohol należy delikatnie wetrzeć w plamę i zostawić na godzinę, po tym czasie zetrzeć ściereczką nawilżoną wodą z dodatkiem polopiryny i octu,

- aspiryna – tabletkę należy rozpuścić w niewielkiej ilości wody i nałożyć delikatnie na plamę; przy użyciu suszarki należy szybko wysuszyć plamę z miksturą, a potem delikatnie ją usunąć.

A jeśli do usunięcia masz stare plamy krwi, sytuacja jest nieco trudniejsza, co nie oznacza, że nie da się nic zrobić. W takim przypadku należy namoczyć zabrudzony materiał w roztworze wody z solą (1 litr wody + 3 łyżki soli). Następnie trzeba ręcznie wyprać materiał (można też w pralce, o ile mowa o pokrowcu na materac).


Czyszczenie materaca jest dość proste. Wszystkie trudne plamy da się z niego usunąć, znając sprawdzone domowe sposoby. Odświeżania materaca, czyli usuwanie z niego np. złuszczonego naskórka czy bakterii powinno być robione regularnie.

Komentarze ()

Produkt dodany do listy zakupów
Produkt dodany do porównania.