Cena a jakość materacaCena materaca do spania
zwykle odzwierciedla także jego jakość. Ale nie jest tak, że musisz kupić najdroższy produkt, aby jakość materaca była zadowalająca i aby służył on przez długie lata.

Cena materaca – czy odzwierciedla jakość?

Mamy na rynku bardzo sporo różnego rodzaju materaców. Cechują się innymi materiałami wykonania, różnymi wymiarami i tym, na co zwykle zwracamy największą uwagę, czyli cenami. Czy jeśli kupimy droższy materac, to mamy pewność, że będzie dobrze podpierał nasz kręgosłup? Jak cena materaca wpływa na chęć zakupu – wolimy tańsze czy droższe opcje?

Czy jakość materaca zawsze idzie w parze z ceną? Odpowiedzi na te wszystkie pytania nie są jednoznaczne. Aby samodzielnie umieć sobie na nie odpowiedzieć i przede wszystkim wybrać dobrze, warto zaznajomić się nieco z tematem wybierania materaca do łóżka.

Jak wspomniano wyżej, bardzo często podczas zakupu kierujemy się ceną. Ale czy wybieramy raczej te droższe, czy te tańsze? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy klient ma inne potrzeby, podejmuje też inne decyzje konsumenckie. Bardzo często zwracamy uwagę na promocje – to bardzo dobry sposób na to, by wychwycić interesujący nas produkt, który do tej pory był nieosiągalny z powodu ceny.

 

Ile powinien kosztować dobry materac do spania?

cena materacaCzy da się znaleźć dobry materac do łóżka, który nie będzie kosztował fortuny? Oczywiście, że się da. Trzeba tylko umieć szukać i wiedzieć, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę. Dzisiejszy rynek nie jest na tyle przejrzysty, żeby można było z całą pewnością stwierdzić, że tanie znaczy złe, a drogie znaczy dobre. Tym lepiej dla nas, ponieważ wiemy, że za niższą cenę da się znaleźć produkt naprawdę dobrej jakości.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że im wyższe ceny, tym prawdopodobnie lepsze materiały zostały użyte do produkcji materaca. Ale to nie oznacza, że materiały z niższej półki nie spełnią dobrze swoich funkcji. Dobry materac o niższej cenie to np. materac kieszeniowy. Został wykonany ze sprężyn, zatem nawiązuje do tradycyjnych rozwiązań znanych od lat.

Na cenę materaców pływa także jego rozmiar. Jeśli kupujesz mały materac dla dziecka, to prawdopodobnie cena za takie same materiały jak w przypadku materaca dla dorosłych będzie niższa, ponieważ zwyczajnie mniej tych materiałów będzie użyte. Dotyczy to również materaca pojedynczego i podwójnego.

 

Zbyt niska cena materaca

Najtańszy materac możesz kupić za 200 zł, jednak nie będzie to dobry zakup. Pamiętaj, że bardzo zaniżone ceny produktu sygnalizują, że użyte materiały nie będą zbyt dobrze podtrzymywać kręgosłupa podczas snu. Materac za 200 zł to tak naprawdę model na chwilę, „na przetrwanie” – sprawdzi się być może w mieszkaniu studenckim, w którym często się oszczędza. Nie jest to jednak wybór na lata. Jeśli kuszą Cię ceny typu 200, 400 zł, to pamiętaj, że prawdopodobnie strzelisz sobie w kolano – będziesz niezadowolony i za jakiś czas i tak będziesz szukał czegoś innego, więc tym samym stracisz te kilkaset złotych pierwotnego wkładu w materac.

 

Wysoka cena materaca

Materace kosztujące więcej niż 5 000 złotych, to zdecydowanie produkty z wyższej półki. Ceny materaców sięgają nawet ponad 20 000 złotych. Wykorzystane w nich materiały prawdopodobnie są nie do zastąpienia tańszymi odpowiednikami, by możliwe było osiągnięcie tak dobrego efektu, jak zaplanował to producent.

Czym charakteryzują się takie materace? Są całkowicie innowacyjne, łączą w sobie kilka rozwiązań technologicznych, dają niesamowity komfort podczas snu. Są też bardzo wytrzymałe, dlatego na pewno posłużą przez długie lata. Najdroższe materace dają nawet gwarancją dłuższego odczucia świeżości nawet przy długoletnim użytkowaniu. Wiadomo, że spanie na materacu powoduje gromadzenie się na nim licznych bakterii, kurzu, resztek naskórka. Najnowocześniejsze technologie potrafią sobie radzić także z tym.

Ktoś może powiedzieć, że przecież zdrowy, wygodny sen mogą zagwarantować także tańsze materace. To prawda. Jeśli nie zależy Ci na najnowszych technologiach, na najdroższych materiałach, to tańsze materace do 5 tysięcy złotych będą produktami dla Ciebie. Jeśli wystarczy Ci przenoszenie materaca na drugą stronę co pół roku i zabezpieczanie go specjalnymi pokrowcami, aby można było skutecznie usunąć brud i kurz, to nie sprawdzaj droższych ofert. Wśród tańszych produktów na pewno znajdziesz coś dla siebie.

To, że materac jest zaliczany do droższych, wynika również z tego, w jaki sposób został wykonany. Staranność wykonania to jeden z istotnych czynników, który wpływa na cenę.

I ponownie, jeśli nie zależy Ci na tym, żeby Twój materac cieszył oko, jak również, żeby mieć świadomość, że wszystkie szwy są równe, wystarczy Ci materac ze średniej półki cenowej.

 

Jakość materaca – przykłady produktów

O cenie materaca do spania decyduje również jego klasa. To, w jaki sposób są zbudowane materace, najlepiej zobrazować na konkretnych przykładach. ranking materacy można tworzyć wg różnych parametrów.

1.Tanie materace na sprężynie bonelowej

Materace bonelowe to najbardziej tradycyjne rozwiązanie z możliwych. Jego wypełnieniem są sprężyny, czyli to, co sprawdzało się przez lata i do dziś ma wielu zwolenników.  Sprężyny w materacu bonelowym są obłożone warstwą ochronną w postaci przekładki tapicerskiej (filcu). Dodatkowo znajduje się w nich wypełniacz w postaci pianki – jeśli chodzi o miększe materace. Z kolei twardsze materace są usztywniane warstwą kokosu. Mimo że są to materace najtańsze na rynku (jakościowo zbliżone do wersalki), ich ceny również mogą się różnić choćby ze względu na to, czy kokos jest użyty, czy nie. Materac bonelowy nie wyróżnia się zbyt wysoką jakością, dlatego można go dostać już za kilkaset złotych.

2. Materace klasy średniej

Materace kieszonkowe to trochę nowocześniejsza wersja tych bonelowych. Również wykorzystują sprężyny, jednak są one powkładane w specjalne kieszonki, które oddzielają je od siebie. Dobry materac kieszonkowy znajdziesz w przedziale cenowym 1000–1500 zł, choć istnieją i tańsze, i droższe wersje.

Materace piankowe mają dzisiaj najwięcej zwolenników. Są to produkty bardzo wygodne i nowoczesne. Jako że jest bardzo duża liczba rodzajów materaców piankowych, są one dostępne w przeróżnych cenach. Od 1000 do nawet 20 000 zł.

3. Materace klasy premium

to w szczególności materace kieszeniowe z serii Venus Multi Pocket ( Materac Venus Multi Pocket X5 LXI, Materac Venus Multi Pocket X5, Materce Venus Multi Pocket LXI oraz cała grupa materacy lateksowych do spania. Materace lateksowe są bardzo trwałe i odporne na odkształcenia. Lateks pochodzi z mleczka kauczukowego, a im więcej naturalnego kauczuku się w nim znajduje, tym wygodniejszy jest materac. Kauczuk to dość drogi materiał, dlatego cena materaca oscyluje między kilkaset a kilka tysięcy złotych w zależności od tego, ile kauczuku zostało wykorzystane.

4. Materace klasy Premium Plus

Materace lateksowe do spania z lateksem Talaly takie modele jak: Sueno talalay, Medivis talalay embrance, Medivis talalay blue.

Cena materaca – na ile lat to inwestycja?

Cena materaca może powalać, to fakt. Wydaje się, że jest zawyżona, że lepiej zdecydować się na tańszy model. Wygrywa jednak matematyka. Jeśli by wyliczyć, ile materaców słabej jakości kupisz w ciągu dziesięciu lat, to okazałoby się, że wydałbyś więcej niż kupując jeden dobry materac z wyższej półki cenowej.

Materac powinno się zmieniać po około dziesięciu latach użytkowania. Oczywiście to zależy od tego, jak często się używa (czy codziennie, czy może jest to tylko materac dla gości), od tego jakiej jest jakości i czy już się zużył. Głównie chodzi o higienę, ponieważ na materacu używanym ponad 10 lat zbiera się bardzo dużo bakterii i kurzu, a czyszczenie zużytego materaca jest trudniejsze. Tak więc kupując materac musisz się liczyć z tym, że po dziesięciu latach najpewniej będzie do wymiany. I tu pojawia się pytanie, czy faktycznie opłaca się wydawać na niego na przykład 10 000 zł?

W przypadku gdy kupisz materac za ok. 200 zł, prawdopodobnie nie wytrzyma on 10 lat. Wytrzyma zdecydowanie krócej, a może nawet zanim sam się zniszczy, Ty sam zdecydujesz, że chcesz go wymienić.

Sen jest bezcenny. Wobec tej teorii chyba wszyscy jesteśmy zgodni. Dlatego nie dziwi fakt, że są klienci, którym zależy na tym, by ich materac był jak najlepszej jakości. Jeśli jednak ktoś nie chce się porywać na zbyt drogie zakupy, równie trwały i dobry dla kręgosłupa materac może znaleźć za niższą cenę (za 1, 2 czy 5 tysięcy złotych w zależności od preferencji).

Sprawdź, jakie materace znajdują się w ofercie rynkowej. Porównaj ceny, zastanów się ma tym, jakie są Twoje preferencje. Być może znajdziesz jakieś okazje cenowe dla siebie. Wybierz produkt, który najlepiej odpowiada na Twoje oczekiwania, ale tez bezpieczny dla Twojej sylwetki.

Komentarze ()